„Neviem si predstaviť predčasné voľby a som zásadný odporca predčasných volieb. Nemyslím si, že by to prinieslo niečo dobré. Nikdy v minulosti to tak nebolo,“ vyjadril sa pre rádio Expres minister obrany Jaroslav Naď. Zároveň dodal, že si nemyslí, že by Boris Kollár „išiel do predčasných volieb".

Severské krajiny čakali ľahší priebeh

V relácii Braňo Závodský Naživo sa vyjadril aj k tomu, že Slovensko ako jeden z posledných štátov potvrdil žiadosť Švédska a Fínska o vstupe do NATO.

Podľa Naďa severské krajiny očakávali, že celý proces prebehne hladšie.

„Bol dokonca kontaktovaný aj náš veľvyslanec pri NATO priamo so znepokojením od týchto krajín.

Pýtali sa, prečo vnútornú politiku miešame s takouto vecou a ja s tým absolútne súhlasím. Ja som bol šokovaný, že SaS neotvorila schôdzu, kde sa to malo schváliť. Príde mi to absurdné,“ spätne hodnotí minister obrany, ktorý predchádzajúce kroky liberálov označil za neprijateľné a nezodpovedné.

Neplatíme im nič

Naď v relácii okrem iného pripomenul aj to, že slovenské nebo od prvého septembra chránia poľské a české stíhačky.

„Je to koordinované tak, ako to bolo od roku 2004, teda zo strany NATO. Aj vtedy, keď tam boli slovenské stíhačky, tak to bolo koordinované zo strany NATO. Teraz je to len nahradené českými a poľskými stíhačkami,“ uviedol.

Pre objasnenie doplnil, že Poľsku, ani Česku neplatíme za stráženie neba nič.

Rusi nám stíhačky „servisovať" nebudú

Minister obrany tiež informoval, že Slovensko minulý týždeň oznámilo Ruskej federacii, že vypovedá abonentnú dohodu o servisovaní stíhačiek MiG-29, práve v dôsledku toho, že vedú agresívnu vojnu na Ukrajine.

Podľa takzvanej abonentnej zmluvy, ktorú v roku 2019 predĺžili nominanti SNS, by ruské štátne firmy mali servis slovenských stíhačiek zabezpečovať až do konca roku 2023.

Dostali sme najviac

Minister obrany zároveň načrtol tému získania 205,8 milióna dolárov od USA. Opätovne zdôraznil, že v prípade tejto sumy ide zo strany USA o dar, z ktorého dvesto miliónov možno použiť na nákup techniky pre Ozbrojené sily SR. Zvyšok je určený na antidronovú ochranu a hybridné hrozby.

„Kongres sa rozhodol, že dá 1,1 miliardy dolárov spojencom, ktorí pomáhajú v regióne aj v súvislosti s Ukrajinou a vôbec, s ktorými má dobré vzťahy,“ vyjadril sa Naď.

Podľa jeho slov išlo o 18 krajín. „Z 1,1 miliardy dostalo práve Slovensko 200 miliónov, čo je v podstate skoro 20 percent. Na počet obyvateľov sme dostali suverénne najväčšiu pomoc zo všetkých,“ uzavrel.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke nový minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer hovorí počas predstavenia nových ministrov na Úrade vláde SR, 13. septembra 2022 v Bratislave.
Neprehliadnite

Rusko prehrá vojnu na Ukrajine, naša pomoc bude pokračovať, vyhlásil Káčer na stretnutí NATO