Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby povedal, že Poľsko si po mnohých stránkach zlepšilo postavenie a je v rámci Severoatlantickej aliancie vplyvným spojencom.

Poľsko čelí skutočným hrozbám

Kirby v rozhovore pre súkromnú poľskú televíziu TVN24 uviedol, že najdôležitejším zámerom blížiacej sa návštevy amerického prezidenta Joea Bidena v Poľsku je ukázať medzinárodnému spoločenstvu, aké dôležité je zachovať jednotu a podporovať Ukrajinu až do jej víťazstva na bojovom poli.

Dodal, že Poľsko je pre tento zámer tou správnou krajinou, lebo sa nachádza vo východnom krídle NATO, a preto čelí skutočným hrozbám a výzvam z východu.

Bidenova návšteva v Poľsku

Kirby tiež v rozhovore v piatok povedal, že diskusie s poľskými lídrami o posilnení východného krídla NATO prebiehajú, ale neočakáva od Bidena počas jeho návštevy Varšavy žiadne nové oznámenia v tejto veci.

Podľa neho Biden vo svojom príhovore k poľskej verejnosti v utorok podvečer vyjadrí vďaku poľskému národu za to, že tak odhodlane pomáha Ukrajine a prijíma obrovský počet utečencov pred vojnou.

Bidenova návšteva v Poľsku sa bude konať len niekoľko dní pred prvým výročím napadnutia Ukrajiny Ruskom. Americký prezident pricestuje do Poľska v pondelok 20. februára večer a odcestuje odtiaľ v stredu 22. februára.

Ďalšie dôležité správy

Americký prezident Joe Biden
Neprehliadnite

Prezident Biden navštívi Poľsko a vo Varšave prednesie prejav k verejnosti