Poľský premiér Mateusz Morawiecki napísal svojej dánskej kolegyni Mette Frederiksenovej list a ponúkol jej, že od Dánska kúpi nadbytočné vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson proti ochoreniu Covid-19. Píše o tom v stredu portál Polsatnews.pl.

Webová stránka podľa agentúry PAP odkazovala na krátky premiérov list zo 4. mája, v ktorom napísal: ,,V uplynulých dňoch som si všimol, že Dánsko sa rozhodlo, že nebude používať vakcínu Johnson & Johnson na domácom trhu. Ak by sa Dánsko rozhodlo predať niektoré zo svojich zásob, Poľsko je pripravené ich odkúpiť."

Od pondelka 26. apríla 2021 sa za splnenia istých podmienok povolilo otváranie vonkajších terás prevádzok. Pri vstupe bude potrebný negatívny test, nie starší ako sedem dní a povinne musia byť prekryté aj dýchacie cesty. Rúško či respirátor možno zložiť len na čas, nevyhnutný na konzumáciu. V exteriérovej časti prevádzky je konzumácia povolená len posediačky, pričom medzi stolmi musia byť rozstupy minimálne dva metre. Nie je povolený samoobslužný výdaj, ako je nakladanie šalátov alebo odber peči
Neprehliadnite

Od pondelka nebude ani jeden okres v čiernej fáze, najviac bude ružových

Morawiecki dodal, že pre Poľsko a Poliakov by to bolo niečo viac než vzájomne výhodná transakcia. ,,Znamenalo by to gesto solidarity posilňujúce naše partnerstvo," napísal v zmienenom liste, pričom vyjadril nádej, že dánska premiérka prijme jeho návrh pozitívne.

Dánsko v pondelok oznámilo, že pre obavy z vážnych vedľajších účinkov zahŕňajúcich krvné zrazeniny do svojej národnej očkovacej kampane nezahrnie vakcínu od amerického výrobcu Johnson & Johnson.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) i Európska agentúra pre lieky (EMA) túto vakcínu na použitie schválili. V EÚ je zatiaľ určená pre ľudí vo veku od 18 rokov.