Oznámil to v sobotu predstaviteľ poľskej prezidentskej kancelárie, ktorého citovala agentúra PAP.

Minulý týždeň obe krajiny oznámili, že ukončili rokovania a čoskoro podpíšu dohodu o posilnení vojenskej prítomnosti Spojených štátov v Poľsku o 1000 vojakov. Uvedie sa tým do praxe deklarácia z roku 2019, ktorú podpísali prezidenti oboch krajín Andrzej Duda a Donald Trump.

Pompeo pricestuje do Varšavy v sobotu 15. augusta. Očakáva sa, že počas svojej návštevy podpíše novú americko-poľskú Dohodu o posilnení obrannej spolupráce, ktorá počíta s navýšením počtu amerických vojakov v Poľsku. Konečný text dohody momentálne obe strany už len dolaďujú.

„Ak sa tieto interné procedúry podarí ukončiť načas, čo predpokladáme, dohoda bude pripravená na podpis 15. augusta,“ uviedol v sobotu šéf kabinetu poľského prezidenta Krzysztof Szczerski.

EBE 12 Washington - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo počas tlačovej konferencie v sídle americkej diplomacie vo Washingtone 20. mája 2020. FOTOTASR/AP
Secretary of State Mike Pompeo speaks during a press briefing at the State Department on Wednesday, May 20, 2020, in Washington. (Nicholas Kamm/Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Pompeo: USA chcú vytvoriť koalíciu proti hrozbe zo strany Číny

Pompeo navštívi Európu

Slávnostný akt podpísania dohody by mal prebehnúť v prezidentskom paláci vo Varšave. Za poľskú stranu ju podpíše šéf rezortu obrany Mariusz Blaszczak.

V Poľsku sa v súčasnosti nachádza približne 4500 amerických vojakov. Nová dohoda počíta aj s umiestnením predsunutého veliteľstva 5. zboru pozemných síl armády USA na územie Poľska. V rámci veliteľstva bude na rotačnej báze pôsobiť približne 200 vojakov.

Pompeo absolvuje v priebehu budúceho týždňa stredoeurópske turné, v rámci ktorého navštívi Česko, Slovinsko, Rakúsko a Poľsko.