Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) navrhol v kauze vyzvedačstva pre Ruskú federáciu uzavretie dohody o vine a treste s obvineným Bohušom Garbárom. Spis s návrhom postúpil prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry vlani v decembri. Potvrdil to vedúci oddelenia komunikácie Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Bohuša Garbára stíhali pre zločin prijímania úplatku a zločin vyzvedačstva.

Dôstojníci GRU mali pôsobiť pod krytím diplomatickej misie ruskej ambasády. Pri domovej prehliadke u Garbára polícia zaistila USB kľúče, nosiče, počítače, poznámky o plánoch spojenia, plány o podrobnej schôdzkovej činnosti so spravodajským dôstojníkom ruskej spravodajskej služby GRU, ale aj časť finančných prostriedkov.

Vyšetrovanie v prípade bývalého funkcionára vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši Pavla Bučku, ktorý mal tiež poskytovať informácie ruským spravodajským službám, ešte nie je ukončené. Tiež čelí obvineniu z prijímania úplatku a zločin vyzvedačstva. „Bližšie informácie v súčasnosti nie je možné poskytnúť,“ povedal Slivka.

Pavel Bučka mal poskytovať informácie od roku 2013. Týkať sa mali záujmov NATO a Ozbrojených síl SR. Priznať mal aj sumu, ktorú za informácie prijal. Zadržali ho vlani v rámci akcie Kaťuša. Pri domových prehliadkach zaistila polícia USB kľúče, počítače s citlivými a utajovanými skutočnosťami, podrobné poznámky o plánoch spojenia a schôdzkach, ale aj vymieňané dokumenty.

Ďalšie dôležité správy

KK41 archív Berlín - Na archívnej snímke z 25. feruára 2021 šéf Spolkovej spravodajskej služby (BND) Bruno Kahl hovorí počas rozhovoru v Berlíne. Nemecká Spolková prokuratúra vo štvrtok 22. decembra 2022 oznámila, že pre podozrenie zo špionáže pre Rusko zatkla zamestnanca svojej rozviedky. Šéf BND Bruno Kahl upozornil, že v súvislosti s prípadom je kľúčová diskrétnosť. Akýkoľvek detail z vyšetrovania, ktorý by bol zverejnený, by podľa neho mohol protivníkovi
Neprehliadnite

Nemecký dvojitý agent posúval Rusku informácie o Ukrajine