Najdôležitejšie správy

Situáciu sme sledovali online:

21:30 Britského premiéra Borisa Johnsona v pondelok previezli na jednotku intenzívnej starostlivosti po tom, ako sa jeho zdravotný stav zhoršil. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na Johnsonovho hovorcu. Premiér mal 26. marca pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2.

20:50 Pozrite si zoznam obmedzení.

20:42 Štát New York v pondelok oznámil ďalších 599 obetí koronavírusu SARS-CoV-2, čím sa celkový počet úmrtí zvýšil na 4 758. Nakazených je viac ako 130 000 ľudí, informoval na svojej stránke denník The New York Times.

20:40 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) nechce upustiť od „víťazných opatrení“, nechce si vziať príklad od susedných krajín, ktoré zvažujú uvoľnenie bezpečnostných opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 po veľkonočných sviatkoch. Podľa vlastných slov nechce ísť po vzore krajín, ktoré boj s ochorením COVID-19 zvládajú horšie ako Slovensko.

„Z pohľadu aj okolitých krajín najlepšie boj voči novému koronavírusu zvláda Slovensko. Určite sa nebudeme inšpirovať krajinami, ktoré výrazne horšie zvládajú boj s ochorením COVID-19,“ podotkol premiér s tým, že inšpirovať sa treba tými, ktorí sú na tom lepšie.

20:20 Voľný pohyb osôb bude od 8. do 13. apríla 2020 obmedzený. V rámci návrhu na rozšírenie opatrení núdzového stavu podľa zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu o tom vláda rozhodla na pondelkovom rokovaní.

19:45 Česká vláda uvoľní niektoré opatrenia, ktoré nedávno prijala v snahe zastaviť šírenie nového koronavírusu. Od štvrtka sa tak otvoria stavebniny, železiarstva či hobby markety. Predajne však budú musieť dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Ľudia tiež budú môcť napríklad športovať bez rúška.

19:43 Polícia môže od pondelka uložiť blokovú pokutu do 1000 eur každému, kto nenastúpi do povinnej karantény alebo ju poruší. Upozornili na to bratislavskí policajti na sociálnej sieti. Pokutu teda môžu dať každému, kto sa nepodrobí nariadenej izolácii alebo nestrpí nariadený zvýšený zdravotný dozor, prípadne sa nepodrobí nariadeným karanténnym opatreniam.

19:40 Nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok uviedla, že Európska únia v súčasnosti čelí najväčšej výzve vo svojej histórii. Merkelová to vyhlásila v situácii, keď štáty EÚ zachvátila pandémia vyvolaná novým koronavírusom.

19:33 Policajný zbor môže posilniť v súvislosti so zabezpečením verejného poriadku a opatreniami v boji proti novému koronavírusu až do 1500 príslušníkov Ozbrojených síl.

19:22 Od 8. apríla do 17. apríla 2020 Slovensko obnoví kontrolu na hraniciach s Rakúskou republikou, Maďarskom, Českou republikou a Poľskou republikou. Rozhodla o tom vláda na pondelkovom rokovaní.

19:10 Pandémii vyvolanej novým koronavírusom podľahli vo Francúzsku aj traja významní účastníci odboja z čias druhej svetovej vojny. Informovala v pondelok agentúra AFP s tým, že prezident Emmanuel Macron vzdal hold Henrimu Ecochardovi (96), Fride Wattenbergovej (95) a Rafaelovi Gomezovi Nietovi (99) a označil ich za hrdinov.

18:35 Vláda bude môcť nevyužité zdroje z eurofondov využiť aj na pomoc väčším zamestnávateľom. Uviedol to pred začiatkom rokovania vlády minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

„Rozmýšľame nad tým a prepočítavame. Budú rôzne scenáre. Chceli by sme to tento týždeň dohodnúť a akým spôsobom to urobiť,“ avizoval M. Krajniak. Vláda sa podľa jeho slov zaoberá aj využitím nástroja kurzarbeit. Hovoril o tom už aj s odborármi. „V utorok budem mať rokovanie aj so zamestnávateľmi. Pevne verím, že tento týždeň sa nám podarí dohodnúť a oznámiť, akým spôsobom bude pomoc doručená pre väčších zamestnávateľov nad 250 zamestnancov,“ doplnil M. Krajniak.

17:54 Polícia je pripravená kontrolovať dodržiavanie obmedzení voľného pohybu osôb počas Veľkej noci v prípade, ak ich na pondelkovom rokovaní schváli vláda. Pred rokovaním kabinetu to uviedol minister vnútra SR Roman Mikulec. „Máme na to ľudí i techniku, budeme, samozrejme, činnosti koordinovať aj s ministerstvom obrany,“ uviedol. Potvrdil, že v uliciach budú hliadky. Či sa ľudia cestujúci za hranice okresu v súvislosti s pracovnými povinnosťami alebo v ďalších povolených prípadoch budú musieť preukazovať nejakým povolením, majú dohodnúť na rokovaní kabinetu.

R. Mikulec potvrdil, že obmedzenia sa budú v rámci okresu vzťahovať aj na tých, ktorí tam nemajú trvalý pobyt, no zdržujú sa tam v čase účinnosti obmedzení.

17:00 Slovensko má potvrdené prvé dve úmrtia na ochorenie COVID-19. Pred pondelkovým rokovaním vlády o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.  V prvom prípade ide o pacienta, ktorý zomrel v Bojniciach. Pacient, ktorého prepustili z nemocnice, mal podľa Krajčího viacero negatívnych testov na toto ochorenie, ale aj jeden pozitívny. Druhá pacientka, ktorá zomrela v pondelok, patrila podľa Krajčího k rizikovej skupine ľudí nad 65 rokov a bola niekoľko dní na pľúcnej ventilácii.

16:22 Prezidentka Zuzana Čaputová víta rozhodnutie odborného konzília na sprísnenie opatrení na zabránenie šírenia nového koronavírusu počas veľkonočných sviatkov. Zároveň vyzvala predstaviteľov štátu na pokojnú a rozvážnu komunikáciu smerom k občanom. Uviedla to v pondelok po prvom pracovnom stretnutí s novým premiérom Igorom Matovičom a predsedom parlamentu Borisom Kollárom.

15:44 Nový Zéland potvrdil v pondelok 67 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je najnižší počet za ostatných päť dní. Celkovo sa v krajine nakazilo už viac ako 1 100 ľudí, z ktorých jeden zomrel. Vyliečilo sa najmenej 176 pacientov.

15:23 Pri opatreniach v súvislosti s novým koronavírusom nie je možné poľaviť, vyhlásil I. Matovič. Tvrdí, že je potrebné zistiť reálny stav v rómskych osadách a u ľudí, ktorí pricestovali zo zahraničia. Z. Čaputová tvrdí, že po veľkonočných sviatkoch bude miesto na to, aby sa opäť vyhodnotila situácia a následne to, či bude možné uvažovať o uvoľnení niektorých opatrení.

15:10 Slovensko zaostáva za inými vyspelými krajinami z hľadiska ekonomických opatrení na zmiernenie vplyvov krízy v súvislosti s novým koronavírusom a dosahov následných karanténnych opatrení na ekonomiku. Štát zaostáva nielen časovo, ale aj objemom zdrojov. Uviedli to v spoločnej výzve viacerí slovenskí ekonómovia. Podľa nich hrozí, že slovenská ekonomika tento rok klesne hlbšie ako ekonomiky iných krajín. Navrhujú naliať bezodkladne do ekonomiky viac finančných zdrojov, ale aj rokovať s bankami nielen o odklade splátok, ale aj zrušení bankového odvodu.

Francúzsko očakáva pre koronakrízu najhoršiu recesiu od roku 1945. Hrubý domáci produkt (HDP) krajiny v roku 2009 z dôvodu vtedajšej finančnej krízy klesol o 2,2 percenta, čo bol doteraz najhorší rok pre francúzsku ekonomiku od skončenia druhej svetovej vojny. Tento rok však zrejme bude recesia hlbšia, uviedol francúzsky minister hospodárstva a financií Bruno Le Maire v Senáte.

Polícia je pripravená na kontrolu počas Veľkej noci. V uliciach budú hliadky

Zdroj: TASR / AP

15:07 Pandémii nového koronavírusu padlo na celom svete za obeť už 70 009 ľudí. Vyše 50-tisíc z nich ochoreniu COVID-19 podľahlo v Európe.

14:31 Príprava detailného plánu o pozastavení ekonomiky, dobudovanie infraštruktúry testovania či zabezpečenie základného príjmu pre občanov, ktorí nemôžu pracovať. Na tieto oblasti by sa v súvislosti s novým koronavírusom mala vláda zamerať podľa Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (Iness).

14:16 Rusko dočasne pozastavilo osobnú dopravu medzi svojimi dvoma najväčšími mestami a pobaltskou enklávou Kaliningrad v úsilí zamedziť šíreniu koronavírusovému ochoreniu COVID-19.

13:44 India uvalila všeobecný zákaz vývozu lieku proti malárii hydroxychlorochínu. Stalo sa tak v čase, keď prezident Spojených štátov amerických Donald Trump vyzval indického premiéra Naréndru Módího, aby poslal viac tohto lieku do USA.

Európska komisia v pondelok oznámila, že v nadväznosti na dohodu, ktorú minulý mesiac uzavrela predsedníčka EK Ursula von der Leyenová s čínsky premiérom Li Kche-čchiangom, bol do Ríma letecky doručený dar pre Európsku úniu v podobe ochranných prostriedkov z Číny, ktoré majú pomôcť v boji proti pandémii COVID-19.

13:21 Spoločnosť PPS Group Detva oznámila v pondelok na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) vo Zvolene hromadné prepúšťanie. Na zozname ohrozených pracovných miest, ktorý ešte v piatok 3. apríla prerokovalo vedenie spoločnosti s odbormi, sú uvedení všetci zamestnanci spoločnosti. Informoval o tom hovorca spoločnosti Ľuboš Schwarzbacher.

12:52 Cieľom maďarskej vlády je prostredníctvom akčného plánu na oživenie ekonomiky vytvoriť toľko pracovných miest, koľko ich padne za obeť pandémii nového koronavírusu, povedal v pondelok v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

12:42 Počas nedele pribudlo na Slovensku 49 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom v laboratóriách otestovali 1 036 vzoriek. Väčšina (34) pozitívne testovaných pochádza zo skupiny navrátilcov zo zahraničia. Počet pozitívnych prípadov na SARS-CoV-2 stúpol na 534, informoval I. Matovič.

12:25 Do niekoľkých dní bude mať Slovensko od Európskej komisie (EK) odpoveď, či bude môcť rovnaké podmienky pomoci ako pre malé firmy uplatniť aj pre tie veľké. Doteraz bola maximálna suma takejto pomoci limitovaná európskymi pravidlami, SR o tom ale s EK intenzívne rokuje, uviedol I. Matovič.

12:19 Španielsko zaznamenalo v pondelok už štvrtý deň po sebe klesajúci počet úmrtí na pandémiu choroby Covid-19, spôsobovanej novým druhom koronavírusu. Za ostatných 24 hodín zomrelo na následky spojené s touto nákazou 637 ľudí.

11:54 Rakúsko môže na budúci týždeň začať uvoľňovať opatrenia v boji proti koronavírusu, vyhlásil v pondelok kancelár Sebastian Kurz. Upozornil, že uvoľňovanie opatrení závisí od dodržiavania pravidiel sociálneho odstupu. Cieľom je od 14. apríla otvoriť menšie obchody do 400 metrov štvorcových, ako aj obchody s technickým vybavením či kvetinárstva, samozrejme, za prísnych bezpečnostných opatrení, dodal S. Kurz.

11:26 Vrchol pandémie koronavírusového ochorenia nastane v Poľsku v máji alebo v júni. Vyhlásil to v pondelok poľský premiér Mateusz Morawiecki.

11:24 Nakazený novým koronavírusom je aj muž z obce Richnava, ktorý má trvalé bydlisko v Žehre v okrese Gelnica. Ochorenie COVID-19 sa potvrdilo v rámci pilotného testovania obyvateľov v rómskych komunitách.

11:18 Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v oblasti zdravotníctva. Predaj niektorých ochranných prostriedkov sa obmedzí, kolektívne orgány rezortu zdravotníctva budú môcť prijímať svoje rozhodnutia aj formou per rollam.

11:14 Časť zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb bude môcť využiť odklad platenia poistného na sociálne poistenie, povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie a preddavkov na zdravotné poistenie za marec tohto roka. Uhradiť po novom ich budú môcť až do 31. júla tohto roka. Počíta s tým novela zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Polícia je pripravená na kontrolu počas Veľkej noci. V uliciach budú hliadky

Zdroj: TASR

10:23 Francúzsky výrobca automobilov, skupina PSA, v pondelok oznámil, že sa mu podarilo zabezpečiť si pôžičky v hodnote troch miliárd eur na posilnenie svojej finančnej situácie počas pandémie nového koronavírusu, ktorá tvrdo zasiahla globálny automobilový priemysel.

9:55 Počet ľudí, ktorých v Česku pozitívne testovali na nový koronavírus, sa zvýšil na 4 591. Ochoreniu COVID-19 podľahlo v krajine dosiaľ 72 ľudí a 96 pacientov sa uzdravilo.

9:32 Japonský premiér Šinzó Abe vyhlási núdzový stav už v utorok. Šírenie infekcie sa v Japonsku, najmä v Tokiu, v uplynulých dňoch zrýchľuje, hoci v porovnaní so Spojenými štátmi či Európou ostáva pomalé.

9:27 Britský premiér Boris Johnson je stále v nemocnici a naďalej u neho pretrvávajú príznaky ochorenia COVID-19. Johnsona prijali do nemocnice na testy na koronavírus v nedeľu večer, desať dní po tom, ako potvrdil, že sa nakazil novým koronavírusom.

9:23 Kumulácia nákazy novým druhom koronavírusu v Budapešti a v Peštianskej župe spojená s nedodržiavaním epidemiologických nariadení je mimoriadne veľkou hrozbou, uviedla šéfka maďarského Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová v reakcii na víkendovú nedisciplinovanosť mnohých Maďarov.

8:39 Plánom ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) nie je skrátiť letné prázdniny školákom, ani opakovať ročník. Poznamenal, že sedem mesiacov z tohto školského roka bolo odučených klasickou formou a ostatné týždne sa učí dištančne.

Polícia je pripravená na kontrolu počas Veľkej noci. V uliciach budú hliadky

Minister školstva Branislav Gröhling na rokovaní vlády Zdroj: TASR

8:31 Výroba v trnavskej automobilke Groupe PSA Slovakia, ktorá bola zastavená 19. marca, s určitosťou neobnoví výrobu do 12. apríla vrátane.

8:27 Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom stúpol v Nemecku za posledných 24 hodín o 3 677 na 95 391. Ide o mierny pokles v počte nových prípadov oproti predošlému dňu, keď ich zaznamenali 5 936, a celkovo štvrtý deň v rade, keď počet nových infikovaných klesá.

8:05 Singapur nahlásil za posledných 24 hodín 120 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom 116 prípadov je lokálnych bez cestovateľskej anamnézy.

7:30 V Českej republike dosiahol celkový počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom 4 587. Ochoreniu COVID-19 podľahlo v krajine dosiaľ 67 ľudí a 96 pacientov sa uzdravilo.

7:24 V Spojených štátoch zomrelo za posledný deň na ochorenie spôsobované novým koronavírusom ďalších viac ako 1 200 ľudí. V krajine tak zaznamenali už 9 633 úmrtí.

Pevninská Čína hlásila v pondelok 39 ďalších prípadov nákazy novým koronavírusom za uplynulý deň. Všetci z týchto infikovaných okrem jedného ochoreli v zahraničí. Ide o nárast v porovnaní s 30 prípadmi potvrdenými deň predtým.

7:15 Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv vyzval v nedeľu obyvateľov krajiny, aby počas nadchádzajúcich veľkonočných sviatkov zostali doma a prispeli tým k obmedzeniu šírenia nového koronavírusu. Kráľ v zriedkavom televíznom príhovore k občanom požiadal ľudí, aby priniesli "malú obeť" v podobe zotrvania doma a konali tak zodpovedne.