„Váš počítač bude časťou globálneho mechanizmu (rozloženia a úschovy pre produkty Kairos), ktorý zabezpečuje úschovu a ochranu informácií a súkromných dát,“ tvrdí spoločnosť na svojej webovej stránke. Kairos zákazníkov presviedča, že veľké firmy nedôverujú dátovým centrám, v ktorých údajne môžu byť monitorovaní a odpočúvaní a preto svoje dáta ukladajú v počítačoch bežných užívateľov na celom svete.
Teda nie úplne bežných, ale takých, ktorí spoločnosti zaplatia licenciu v hodnote 125 dolárov (113 eur), 597 dolárov (539 eur), 1577 dolárov (1423 eur) alebo 2777 dolárov (2506 eur) v závislosti od veľkosti kapacity uvoľnenej na disku počítača, ktorý si nechajú zapnutý 10 hodín denne. Za to, že užívateľ „prenajme“ časť kapacity na disku svojho počítača a navyše si za to zaplatí, sľubuje Kairos 250-percentný ročný výnos z hodnoty zakúpenej licencie.

Zdroj: Kairosplanet.sk
„Žiadne z uvedených tvrdení spoločnosti Kairos Technologies Ltd. však nie je možné reálne preukázať,“ upozorňuje Slovenská obchodná inšpekcia (SOI), ktorá dostala na Kairos Technologies podnety od spotrebiteľov podozrievajúcich firmu z nekalej činnosti.
Biznis spoločnosti Kairos je ukážkovým príkladom fungovania Ponziho schémy – druhu pyramídovej hry, v ktorej sa z vkladov nových vstupujúcich investorov nabaľuje takzvaný „faraón“, človek sediaci na vrchole pyramídy. Ten presviedča investorov, aby do projektu vložili peniaze, pričom sľúbený výnos im vypláca z peňazí, ktoré s tým istým účelom vylákal od iných investorov. Keď systém začne zlyhávať a investori znervóznejú napríklad kvôli meškaniu vkladov, z ktorých im mali byť vyplatené výnosy, „faraón“ nechá systém padnúť, zbalí zostávajúce vklady a zmizne.
Praktiky Kairosu sa podobajú aj na klasickú pyramídovú hru, ktorú firma prezentuje oficiálne na stránke ako „kariérny plán“ a ponúka ho investorom ako ďalší spôsob zárobku popri prenájme miesta na počítačovom disku. Princíp je jednoduchý, existujúci hráči lákajú do pyramídy ďalších hráčov, za ktorých dostanú od spoločnosti províziu.
Virtuálne sídlo v Anglicku
Firma Kairos Technologies, pôsobiaca na Slovensku pod názvom Kairos Planet, v súčasnosti sídli aj so stovkami ďalších rôznych spoločností na jednej londýnskej adrese. Z tohto dôvodu nepodlieha dozoru SOI, ale britských úradov. Inšpekcia preto vyzýva spotrebiteľov, aby si kúpu licencie dôkladne zvážili.
„V najbližšom období budeme kontaktovať a konzultovať uvedené skutočnosti s kolegami z Veľkej Británie,“ uviedla Petra Blehová z Komunikačného odboru Ústredného inšpektorátu SOI. Prešetrovaním by sa malo zistiť, či praktiky spoločnosti nie sú protiprávne.