Stavebníci si myslia, že vznik Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR bude pre ich sektor prínosom, a to najviac v zlepšení implementácie fondov. Vyplýva to z polročnej analýzy slovenského stavebníctva spoločnosti CEEC Research a jej partnera Považská cementáreň Ladce.

Prínos vzniku ministerstva pre sektor stavebníctva vidí 79 percent opýtaných stavebných firiem. ,,Možné zlepšenie hodnotia firmy 6,5 bodmi z 10 možných, kedy 10 znamená maximálny prínos pre stavebníctvo," dodala spoločnosť.

,,Z nášho pohľadu je veľmi dôležitá hlavne podpora regiónov formou regionálnych príspevkov na projekty samospráv v najmenej rozvinutých okresoch. Aktuálne je veľkou otázkou koordinácia podpory EÚ na ozdravenie ekonomiky," uviedol riaditeľ cementárne Anton Barcík s tým, že vláda musí pripraviť rozdelenie týchto peňazí do jednotlivých oblastí a nie je jasné, koľko bude smerovať do investičných projektov súvisiacich s výstavbou. Za pozitívnu správu tiež považuje, že MIRRI deklarovalo jednoduchšie čerpanie európskych peňazí.

Kandidátka na predsedníčku strany Veronika Remišová reční k delegátom počas snemu strany Za ľudí, 8. augusta 2020 v Trenčianskych Tepliciach. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Eurofondy pre ľudí musia byť jednoduchšie, hovorí Remišová

Ako dodal riaditeľ spoločnosti SMS Dalibor Novotný, stavebné firmy veria, že sa zlepší a zjednoduší čerpanie eurofondov už v nasledujúcom období. ,,Zatiaľ je priskoro na hodnotenie," dodáva. Okrem toho však stavebníci vidia prínos nového ministerstva aj v zefektívnení legislatívnej činnosti a v posilnení princípov transparentnosti, efektívnosti, hospodárnosti, účelnosti a výsledkovej orientácie. Za prínos takisto považujú koordináciu regionálneho rozvoja a tvorbu strategickej vízie.

Na margo nového rezortu sa 19 percent opýtaných stavebných firiem vyjadrilo, že vznik MIRRI pomôže aj pri zmierňovaní dosahov koronakrízy. Podľa zvyšných 39 percent  stavebníkov to pomôže len čiastočne a 42 percent  stavebných spoločností si myslí, že vznik nového ministerstva dosahy pandémie nezmierni.