Pápež František sa vyjadril, že NATO „brechalo“ Rusom na dvere a to mohlo viesť k Putinovej invázii na Ukrajinu – povedal takisto, že niekoľkokrát ponúkol ruskému prezidentovi, že sa s ním v Moskve stretne.

V rozhovore pre talianske noviny Corriere della Sera sa František zamyslel nad ruskou agresiou voči svojmu susedovi a vyjadril sa, že zatiaľ čo nemôže povedať, že by prítomnosť NATO v neďalekých krajinách „vyprovokovala“ Moskvu, no možno k invázii dopomohla, píše Politico.

František odsúdil „surovosť“ vojny a prirovnal ju k občianskej vojne v Rwande z 90. rokov 20. storočia, ktorej výsledkom bola genocída menšinových príslušníkov kmeňa Tutsi.

Pre túto chvíľu návštevu Kyjeva vylúčil

Svätá stolica už od polovice marca žiada o stretnutie medzi Františkom a Putinom v Moskve, informoval pápež. „Samozrejme, potrebujeme, aby si líder Kremľa našiel voľné časové okno. Zatiaľ nám neprišla žiadna odpoveď, no stále sa snažíme, aj keď sa obávam, že Putin sa v túto chvíľu nemôže, ani nechce stretnúť,“ dodal pápež.

František v rozhovore zatiaľ vylúčil cestu do Kyjeva. „Najprv musím ísť do Moskvy, najprv sa musím stretnúť s Putinom,“ vysvetlil.

Dodal, že zrušil stretnutie s patriarchom Kirillom, hlavou ruskej pravoslávnej cirkvi a kľúčovým podporovateľom Putina, ktorý vojnu ospravedlňuje. Obaja si myslia, že by to vyzeralo „nejednoznačne“ – po telefóne však Kirilla varoval, aby sa nezmenil na Putinovho miništranta.

Od útoku na Ukrajinu František inváziu opakovane kritizoval, pričom sa vyhýbal tomu, aby výslovne menoval Putina. Robil tak v súlade so zahraničnou politikou Vatikánu, podľa ktorej musí dvere možnému dialógu otvorené.

Ruské veľvyslanectvo pri Svätej stolici na telefonické, ani emailové žiadosti o vyjadrenie sa ihneď nereagovalo. Hovorca Vatikánu takisto na žiadosť o vyjadrenie sa nereagoval.

Ďalšie dôležité správy

Viktor Orbán na stretnutí s pápežom 21. apríla.
Neprehliadnite

Rusi majú plán ukončiť vojnu 9. mája, povedal Orbán pápežovi