Vlády by sa pri riešení koronakrízy mali vyhýbať zvyšovaniu daní. Uviedla to dnes podľa agentúry Reuters Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Urobila tak deň potom, čo Británia ohlásila zámer zvýšiť sadzbu dane z príjmu právnických osôb.

Vlády po celom svete boli nútené prikročiť k rozsiahlym rozpočtovým výdavkom, aby pomohli svojim ekonomikám prekonať negatívne dopady pandémie Covidu-19. Tieto výdavky viedli k vzniku obrích rozpočtových deficitov, čo vytvára tlaky na zvyšovanie daní, napísala agentúra Reuters.

londýn
Neprehliadnite

Británia bude podľa ekonómov potrebovať výrazné zvýšenie daní

„Nezvyšujte svoje dane, aby ste mohli platiť za covid," uviedol Pascal Saint-Amans, ktorý má v OECD na starosti daňovú politiku. „Udržateľnosť dlhu musíte zaistiť podporou hospodárskeho rastu," dodal.

Británia sa rozhodla zvýšiť od roku 2023 daň z príjmu právnických osôb na 25 percent z terajších 19 percent. Britský minister financií podľa serveru BBC uviedol, že zvýšenie daní je potrebné k zastaveniu „nezodpovedného" zadlžovania.

Poslaním organizácie je napomáhať rastu, harmonizovať rozvojovú pomoc, zvyšovať zamestnanosť a životnú úroveň a rozširovať obchod aj potláčať diskriminačné praktiky.