Európska únia by mohla obmedziť dodávky vakcíny spoločností BioNTech/Pfizer do Spojeného kráľovstva v súvislosti s možnými nedostatkom zásob pre očkovanie v Európskej únii i so sporom s britskou spoločnosťou AstraZeneca. Informovali o tom v noci na utorok na svojich webových stránkach denníky The Times a The Daily Telegraph.

Európska únia v pondelok farmaceutickú spoločnosť AstraZeneca vyzvala, aby splnila svoje záväzky týkajúce sa dodávok očkovacích látok proti ochoreniu Covid-19.

KK41 Haywards Heath - Na snímke krabičky s fľaštičkami s vakcínou proti koronavírusu, ktorú vyvinuli vedci z Oxfordskej univerzity v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca 2. januára 2021 v britskom meste Haywards Heath. FOTO TASR/AP
Doses of the COVID-19 vaccine developed by Oxford University and U.K.-based drugmaker AstraZeneca are checked as they arrive at the Princess Royal Hospital in Haywards Heath, England, Saturday Jan. 2, 2021. The UK has 530,000 doses available for rollou
Neprehliadnite

AstraZeneca musí jasne vysvetliť obmedzenia dodávok, uviedla eurokomisárka pre zdravotníctvo

V reakcii na informácie spoločnosti AstraZeneca, že do EÚ dodá o 50 miliónov dávok vakcíny menej, než sa pôvodne očakávalo, sa Brusel rozhodol zaviesť v súvislosti s vývozom prísnejšie kontroly, píše Daily Telegraph. „Únia podnikne všetky kroky potrebné na ochranu svojich občanov a práv," uviedla v pondelok eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidisová.

Vakcína, ktorú AstraZeneca vyvíja spoločne s Oxfordskou univerzitou, je v posledných fázach procesu schvaľovania Európskou agentúrou pre liečive prípravky (EMA).

Európska únia spoločnosti Pfizer a ďalším farmaceutickým spoločnostiam oznámila, že musia mať povolenie na vývoz vakcín do Británie, píšu The Times. Dôvodom sú obavy týkajúce sa množstva zásob.

Na snímke očkovanie proti vírusu Covid-19 vo Fakultnej nemocnici v Nitre
Neprehliadnite

Dodávky vakcín Pfizer do EÚ sa oneskoria o tri až štyri týždne

Európska komisia (EK) v pondelok navrhla, aby sa čo najskôr zaviedol mechanizmus transparentnosti vývozu vakcín z EÚ. To znamená, že v budúcnosti budú musieť všetky spoločnosti v Únii, vyrábajúce vakcíny proti Covid-19, včas oznámiť, že ich majú v pláne exportovať do tretích krajín.

Kroky Európskej komisie vyvolávajú podľa Timesov otázky v súvislosti dodávkami v Belgicku vyrábanej vakcíny BioNTech/Pfizer do Británie.