Po tom, čo denník Plus jeden deň zverejnil informácie, že NAKA opäť preveruje účtovníctvo Dúhy, ku ktorej sa hlási podnikateľ Miroslav Remeta, prišla opozičná poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová dokonca s obvinením, že to všetko slúži na „vydieranie štatutárov Dúhy“. Vysvetlila to anonymným podnetom, ktorý sa k nej nedávno dostal. Podľa neho na Kriminálnom úrade Finančnej správy (KUFS) existuje od jesene podnet na začatie konania vo veci podozrení z daňových únikov v Dúhe za 1,1 milióna eur. Malo sa tak diať cez fiktívne faktúry. No oznámenie nikdy brány správy neopustilo.

KUFS je akousi daňovou políciou, prioritne vyšetruje podozrenia z únikov na spotrebných daniach a DPH na dovoze, ale môže riešiť aj iné oblasti a môže využívať nástroje na sledovanie či odpočúvanie v podstate ako bežní policajti. Prezident daniarov František Imrecze a šéf KUFS Ľudovít Makó v utorok na tlačovej besede vysvetľovali, že podnety okolo Dúhy existujú dokonca viaceré a na políciu zatiaľ neodišli, pretože KUFS ešte preveruje nejaké veci.

Účtovníctvo Dúhy už raz pritom daniari podrobne študovali. Vlani v júli podnikli rozsiahle razie vo viacerých pracoviskách Dúhy aj priamo na staveniskách. Podľa informácií TRENDU sa vtedy zamerali na dane z palív pre stavebné stroje, ale už aj na vratky DPH. Pritom ako upozorňuje zakladajúca partnerka spoločnosti BMB Leitner Renáta Bláhová, „od 1. januára 2014 boli naplno zavedené kontrolné výkazy, ktoré poctivým podnikateľom značne skomplikovali život. Ale automatizovaný systém výkazov umožňuje odvtedy finančnej správe odhaliť hneď pri podaní priznania prípady, kedy bola DPH z došlej faktúry u odberateľa odpočítaná, ale u vyšlej faktúry na strane dodávateľa neodvedená, respektíve nepriznaná".

Znamená to, že daniari už tri a pol roka presne vedia, ktoré faktúry si Dúha do účtovníctva uviedla a na ich základe napríklad žiadala od štátu vratku DPH. A či k danej faktúre obchodný partner na druhej strane tiež priznal transakciu. K tomu vlani daniari zadržali podnikateľovi aj účtovníctvo pri razii. Už samotné pochybnosti z párovania kontrolných výkazov spolu s podkladmi z účtovníctva štandardne stačia na trestné oznámenie, ktoré smeruje k polícii.

To sa však neudialo. Ako pre TREND koncom vlaňajška samotný M. Remeta uviedol, „pred Vianocami nám boli vrátené všetky dokumenty s tým, že zanikli dôvody kontroly a všetky kroky boli ukončené“.

L. Nicholsonová spolu s jej poradcom, ktorý je bývalým vyšetrovateľom, upozorňuje, že vrátenie účtovníctva vrátane faktúr považuje za zbavenie sa dôkazov, pretože pri vyšetrovaní sa spravidla pracuje a opiera o originály, nie kópie, ktoré si z účtovníctva z vlaňajška ponechali daniari.

Poslankyňa preto podala dve trestné oznámenia. Jedno z možných daňových podvodov na základe anonymného oznámenia, ktoré jej prišlo, a druhé na zneužitie právomoci verejného činiteľa.