Dohoda medzi Nemeckom a USA v spore o plynovod Severný prúd 2 (Nord Stream 2) by sa podľa Európskej komisie (EK) mala prediskutovať na úniovej úrovni.

„Energetická politika Európskej únie nie je len národnou záležitosťou, je potrebné, aby ju odsúhlasila EÚ a členské štáty," uviedol hovorca EK. Komisia chce s členskými štátmi prediskutovať detaily dohody, aby sa zabezpečila koordinácia všetkých opatrení v duchu solidarity.

Hovorca zdôraznil, že EK je pripravená podporiť snahy o predĺženie dohody Ukrajiny s Ruskom o tranzite plynu, ktorej platnosť sa končí v roku 2024. Ku kritike dohody hovorca uviedol, že Nemecko bude dodržiavať doslovné znenie aj ducha tretieho energetického balíka EÚ týkajúceho sa vnútorného trhu s plynom a elektrinou v rámci Únie.

JB 26 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová stojí pred jej prejavom na zasadnutí nemeckého parlamentu Bundestag pred summitom EÚ v Berlíne 24. júna 2021. FOTO TASR/AP

German Chancellor Angela Merkel stands in the plenary hall prior to her speech ahead of a EU summit at the German parliament Bundestag in Berlin, Germany, Thursday, June 24, 2021. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Nemecká kancelárka A. Merkelová dúfa v pokračovanie tranzitu zemného plynu cez Ukrajinu

Berlín a Washington v stredu (21. 7.) oznámili prelom v dlhoročnom spore týkajúcom sa plynovodu Severný prúd 2, ktorý umožní jeho dokončenie. Obe krajiny zverejnili spoločné vyhlásenie, v ktorom prisľúbili podporu Ukrajine.

Dohoda medzi Nemeckom a USA o plynovode Severný prúd 2 sa stretla s tvrdou kritikou na Ukrajine a v Poľsku. Obe krajiny v spoločnom vyhlásení varovali, že táto dohoda predstavuje „politické, vojenské a energetické ohrozenie pre Ukrajinu". Zároveň zvyšuje možnosti Ruska ďalej destabilizovať bezpečnostnú situáciu v Európe. Opatrenia, ktoré navrhujú Nemecko a USA, podľa Kyjeva a Varšavy nestačia na „účinné zníženie hrozieb, ktoré predstavuje Nord Stream 2".

Nemecká kancelárka Angela Merkelová označila dohodu s USA za pozitívny krok. Podľa nej však neprekonáva všetky rozdiely a predstavuje pokus o stanovenie určitých podmienok, ktoré je potrebné implementovať.

Merkelová zdôraznila, že Ukrajina musí zostať tranzitnou krajinou pre plyn. Dodala, že energia sa nesmie zneužívať na tlak na Ukrajinu. Poukázala na možnosť sankcií, ak by Rusko chcelo plyn používať ako „zbraň".