Európa zosadila Áziu z pozície hlavnej destinácie pre americký skvapalnený zemný plyn (LNG). Umožnilo to zvýšené úsilie európskych štátov čo najrýchlejšie zredukovať závislosť od dovozu energií z Ruska po tom, ako Rusko koncom februára zaútočilo na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Takmer polovica európskeho LNG je z USA

Podľa údajov amerického ministerstva energetiky z USA smerovali za prvé štyri mesiace do Európy až tri štvrtiny skvapalneného zemného plynu, pričom denné dodávky do európskeho regiónu boli viac než trojnásobne vyššie ako priemerný objem dodávok minulý rok. V roku 2021 smerovala do Európy iba jedna tretina z celkového vývozu amerického skvapalneného zemného plynu.

Tohtoročné prudké zvýšenie znamená, že USA sa na celkovom európskom dovoze skvapalneného zemného plynu podieľajú takmer 50 percentami. V porovnaní s minulým rokom je to zhruba dvojnásobne vyšší podiel.

Prudký pokles vývozu do Ázie

Naopak, objem dodávok amerického skvapalneného zemného plynu do Ázie výrazne klesol. V predchádzajúcich dvoch rokoch smerovalo z celkového objemu amerického vývozu do Ázie takmer 50 percent. Tento rok sa však objem dodávok znížil o polovicu.

Spojené štáty okrem toho v tomto roku zvýšili aj celkový vývoz skvapalneného zemného plynu. Po navýšení kapacity terminálov Sabine Pass a Calcasieu Pass export skvapalneného zemného plynu z USA vzrástol tento rok oproti roku 2021 o 18 percent.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke Centrálny areál podzemného zásobníka zemného plynu Gajary.
Neprehliadnite

Na Slovensko prichádza viac plynu zo západu ako z Ukrajiny