Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu odmietli návrh nezaradených poslancov okolo Petra Pellegriniho, aby obce a vyššie územné celky (VÚC) dostali jednorazový finančný príspevok ako kompenzáciu výpadkov príjmov spôsobených opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu. Novelu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby Covid-19 neposunuli do druhého čítania.

Nezaradení poslanci navrhovali zaviesť príspevok vo výške 27 eur na obyvateľa pri obciach a pri vyšších územných celkoch 12 eur na obyvateľa. Chceli im tak kompenzovať výpadok dane z príjmov fyzických osôb v roku 2020, ktorý bol spôsobený najmä prijatými epidemiologickými opatreniami. Pre určenie počtu obyvateľov navrhovali za smerodajnú bilanciu počtu obyvateľov na Slovensku spracovanú štatistickým úradom k 31. marcu 2020. Argumentovali tým, že obcí a vyšších územných celkov sa po finančnej stránke pandémia dotkla rovnako ako iných subjektov.

Peter Pellegrini, Richard Raši
Neprehliadnite

Poslanci okolo Pellegriniho nepodporia tri vrátené novely zákonov

 Okrem toho poslanci Národnej rady SR počas septembrovej schôdze odmietli viacero poslaneckých noviel aj z dielne ĽSNS. Poslanci ĽSNS neuspeli s návrhom na zníženie kvóra pri referende a počtu potrebných podpisov pod petíciou za vyhlásenie referenda. Rovnako ani s novelou zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy, ktorou chceli zaviesť výdavkový strop pri nákladoch, ktoré môže úrad samosprávneho kraja, resp. vyššieho územného celku, vynaložiť ročne na svoju vlastnú prevádzku.