Útok pripisovaný pirátom, ktorý sa vo štvrtok odohral pri pobreží sultanátu Omán, si vyžiadal životy dvoch členov posádky ropného tankera. Podľa denníka The Times of Israel prišiel o život jeden Brit a jeden Rumun. Bližšie podrobnosti incidentu nie sú zatiaľ známe.

Denník napísal, že ropný tanker Mercer Street plaviaci sa pod vlajkou Libérie má japonských majiteľov. Loď prevádzkuje v Londýne sídliaca spoločnosť Zodiac Maritime, ktorej majiteľom je izraelský magnát Ejal Ofer.

Spoločnosť Zodiac Maritime vo svojom vyhlásení z piatku dodala, že okrem správy o smrti dvoch členov posádky, nemá informácie o prípadných zranených.

WA 21 Midland - Slnko zapadá nad ťažobným poľom pri texaskom meste Midland v nedeľu 11. októbra 2020. Ceny ropy zaznamenali v pondelok 19. októbra 2020 pokles, keď trhy zareagovali na najnovšie informácie o vývoji čínskej ekonomiky. Tá zaznamenala v 3. štvrťroku solídne zrýchlenie tempa rastu, analytici však počítali s výraznejším zotavením. Čínska ekonomika vzrástla v 3. štvrťroku medziročne o 4,9 %. V porovnaní s vývojom v 2. kvartáli je to zlepšenie, ekonómovia však odhadovali, že rast presia
Neprehliadnite

Arabské emiráty už nechcú kompromisy, Abú Dabí rozohralo vabank s produkciou ropy

Podrobnosti o incidente sa stále zisťujú a prebieha jeho vyšetrovanie, dodala spoločnosť. Neskôr uviedla, že posádka lode pokračuje v plavbe „na bezpečné miesto s americkým námorným konvojom".

Podľa britských zdrojov došlo k útoku vo štvrtok neskoro v noci, keď sa tanker - bez nákladu - plavil v severnom Indickom oceáne na ceste z prístavu Dar es Salaam do Fudžajry, jedného z emirátov. V súvislosti s útokom existuje podozrenie, že šlo o akciu pirátov.

Arabské more a Indický oceán sužovali pirátske útoky zhruba pred desiatimi rokmi. V posledných rokoch, keď sa v oblasti zvýšil počet hliadok, je však podobných incidentov menej.

K útoku na ropný tanker Mercer Street došlo v čase zvýšeného napätia medzi Izraelom a Iránom, spôsobeného aj skutočnosťou, že medzinárodné rokovania o oživení iránskej jadrovej dohody uviazli v slepej uličke. Od začiatku tohto roku boli v severnej časti Indického oceánu zaznamenané už minimálne štyri útoky na izraelské lode.

Ťažba ropy v Severnej Dakote v USA
Neprehliadnite

Skupina OPEC+ sa dohodla na postupnom zvyšovaní ťažby ropy

Posledný z nich sa odohral začiatkom júla, keď bol na komerčné plavidlo CSAV Tyndall smerujúce zo Saudskej Arábie do Spojených arabských emirátov (SAE) podniknutý útok bližšie nešpecifikovanou zbraňou. Na lodi vypukol požiar, ktorý spôsobil menšie škody, avšak nikto neutrpel zranenia.

Zodpovednosť za tieto útoky sa pripisuje Iránu. Izrael je zasa podozrivý z niekoľkých útokov proti iránskemu jadrovému programu.

Skupina expertov na námornú bezpečnosť - Dryad Global - označila najnovší útok pri pobreží Ománu za súčasť „studenej vojny medzi Izraelom a Iránom".