Spoločnosti Pfizer a BioNTech požiadajú americký úrad na kontrolu potravín a liekov FDA (Food and Drug Administration) o povolenie na núdzové použitie pre svoju vakcínu proti novému koronavírusu. Piatkové vyhlásenie firiem prichádza dva dni po tom, čo Pfizer uviedol, že konečná analýza údajov tretej fázy klinických testov vakcíny vyvíjanej spoločne s BioNTech ukázala účinnosť 95 percent v predchádzaní ochoreniu Covid-19. Vakcína je podľa amerického koncernu tiež bezpečná.

WA 1 archív  New York - Na archívnej snímke z 23. novembra 2015 logo amerického koncernu Pfizer v sídle spoločnosti v New Yorku. Potenciálna vakcína vyvíjaná americkým koncernom Pfizer v spolupráci s nemeckou biotechnologickou spoločnosťou BioNTech má 90 % účinnosť, oznámili firmy v pondelok 9. novembra 2020.  Správu pozitívne prijali trhy a akcie po celom svete sa prudko posilnili. Analýza tretej fázy klinických testov ukázala, že vakcína bola mimoriadne účinná a dokázala zabrániť vzniku ochore
Neprehliadnite

Vakcína firmy Pfizer má podľa konečných výsledkov účinnosť 95 percent

Klinické testy sa zrealizovali na vzorke vyše 43- tisíc dobrovoľníkov, z ktorých polovica dostala testovanú vakcínu a druhá polovica placebo. Spomedzi testovaných sa nakazilo 170 ľudí, avšak len osem z nich bolo v skupine, ktorá dostávala vakcínu. Vyvinutá vakcína sa podáva na dvakrát, pričom medzi očkovaniami musí byť trojtýždňový rozstup. Pfizer zrejme bude prvou farmaceutickou spoločnosťou, ktorá požiada FDA o núdzové použitie vakcíny proti ohoreniu Covid-19.