Farmaceutické spoločnosti Pfizer a BioNTech vo štvrtok oznámili, že skúmajú možnosť pridania tretej dávky vakcíny proti koronavírusu, ktorá sa momentálne podáva v dvoch dávkach v rozstupe niekoľkých týždňov. Takisto testujú novú verziu svojej vakcíny, ktorá sa má zamerať na juhoafrický variant vírusu. Informovala o tom agentúra AFP.

Americko-nemecké konzorcium Pfizer/BioNTech spustilo štúdiu, ktorej cieľom je zistiť, aký účinok bude mať vakcína po dodatočnej, tretej dávke, ktorú ľuďom podajú po šiestich až dvanástich mesiacoch. Spoločnosti vo vyhlásení tiež uviedli, že komunikujú s regulačnými úradmi ako napríklad s americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) či Európskou liekovou agentúrou (EMA) o testovaní modifikovanej verzie pôvodnej vakcíny. Táto prispôsobená vakcína sa má zamerať na lepšiu ochranu pred juhoafrickým variantom koronavírusu B.1.351.

WA 1 archív Topeka - Na archívnej snímke z 30. decembra 2020 ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVId-19 od americkej farmaceutickej spoločnosti Moderna. Britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) schválil použitie vakcíny proti novému druhu koronavírusu, ktorú vyvinula americká firma Moderna. Prvé dávky vakcíny budú k dispozícii v nasledujúcich mesiacoch, uviedlo podľa agentúry AFP v piatok 8. januára 2021 britské ministerstvo zdravotníctva a sociálnej starostlivosti.  Vakcí
Neprehliadnite

Moderna tento rok očakáva 18,4 miliardy amerických dolárov z predaja vakcíny na Covid-19

„Podnikáme viacnásobné kroky, aby sme mohli rozhodne konať a boli pripravení v prípade, že by sa variant (koronavírusu) stal odolnejším voči ochrane, ktorú táto vakcína poskytuje," povedal výkonný šéf firmy Pfizer Albert Bourla.

Juhoafrický variant sa považuje za nebezpečnejší než pôvodná podoba koronavírusu SARS-CoV-2. Osobám, ktoré sa infikovali pôvodným vírusom, hrozí v spojitosti s týmto variantom vyššie riziko opätovnej nákazy. Výskum tiež ukázal, že juhoafrický variant čiastočne znížil mieru ochrany, ktorú poskytuje súčasná generácia vakcín.