Dvojica Peter Gašparovič a Ladislav Vičan z kauzy Judáš zostáva vo väzbe. Týka sa to bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petra Gašparoviča a bývalého bratislavského policajta Ladislava Vičana. Rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) nie je právoplatné. TASR to potvrdil ich obhajca Adrián Kucek. Upozornil na to spravodajský portál TV Joj noviny.sk.

Sudkyňa pre prípravné konanie ŠTS nevyhovela žiadosti dvojice mužov o prepustenie z väzby. ,,Obvinení sa s takýmto rozhodnutím nestotožňujú a podali proti tomu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR," ozrejmil pre TASR Kucek.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na ŠTS obžalobu 19. mája za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku. V prípade dokázania viny pred súdom im hrozí trest odňatia slobody v trvaní od desať do 15 rokov.

Daniel Čech
Neprehliadnite

Viceprezident finančnej správy D. Čech dostal 3-ročný podmienečný trest

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila na začiatku decembra 2020 v rámci akcie Judáš osem osôb. Medzi obvinenými bol v tomto prípade bývalý prezident Policajného zboru (PZ) Milan Lučanský či námestník SIS Boris Beňa, ako aj ďalší bývalí predstavitelia SIS a bývalí vysokopostavení funkcionári PZ a finančnej správy.

Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili.