Americké ministerstvo obrany v utorok zrušilo zákazku za desať miliárd dolárovv oblasti cloudových služieb, o ktorú súperili Microsoft a Amazon. Pentagon však oznámil, že vypíše novú súťaž, a vyzval obe firmy, aby sa jej zúčastnili. Sú vraj jedinými poskytovateľmi, ktorí spĺňajú jeho požiadavky. Akcie Microsoftu v reakcii klesli o viac než percento, akcie Amazonu si viac ako tri percentá pripísali.

Predmetom zákazky známej pod skratkou JEDI bola modernizácia zastaraných dátových a komunikačných systémov americkej armády. Amazon bol kvôli svojim skúsenostiam v oblasti cloudových služieb považovaný za favorita výberového konania. V roku 2019 ale Pentagon prekvapivo oznámil, že kontrakt získal Microsoft. Amazon sa kvôli jeho rozhodnutiu obrátil na súd.

Jeff Bezos, Andy Jassy, Amazon
Neprehliadnite

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos odovzdá žezlo nástupcovi, bude ním Andy Jassy

Amazon argumentoval, že neuspel vo výberovom konaní pre politické zasahovanie vtedajšieho amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý spoločnosť Jeffa Bezosa aj jeho samotného v minulosti opakovane kritizoval. Spor pokračuje, pretože sudkyňa Patricia Campbellová-Smithová zamietla požiadavky vlády a Microsoftu, aby sa námietkami Amazonu nezaoberala.

Pentagon v utorok uviedol, že zákazka, tak ako bola pôvodne formulovaná, už kvôli technologickému pokroku nespĺňa jeho potreby. Dodal, že pre novo vypísaný tender čaká ponuku ako od Microsoftu, tak od Amazonu, ktorí sú v súčasnosti jedinými spoločnosťami schopnými vyhovieť jeho požiadavkám. Zároveň dodal, že bude ďalej sledovať situáciu na trhu, aby zistil, či by jeho špecifikácie mohli splniť aj iné firmy.