Americké ministerstvo obrany (Pentagón) presunulo na základne v okolí hlavného mesta Washington približne 1 600 vojakov. Stalo sa tak po niekoľkých nociach násilných protestov, ktoré vyvolalo nedávne úmrtie Afroameričana Georgea Floyda. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie ministerstva.

„Príslušníci americkej armády v aktívnej službe sú rozmiestnení na základniach v oblasti hlavného mesta, ale nie priamo vo Washingtone,“ uviedol v súvislosti s presunutím vojakov hovorca Pentagónu Jonathan Rath Hoffman.

New York
Neprehliadnite

Rabujúci ľudia v New Yorku útočili na luxusné obchody

Dodal, že vojaci sú na základniach „v stave zvýšenej pohotovosti“, ale zatiaľ sa na „operáciách civilných úradov nezúčastňujú“. Medzi zmienenými vojakmi sú vojenskí policajti aj ženisti.

Násilné protesty sa v USA rozšírili potom, ako neozbrojený Afroameričan G. Floyd zomrel v pondelok (25. mája) v Minneapolise po zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu niekoľko minút kľačal na krku. Americký prezident Donald Trump v pondelok vyzval guvernérov jednotlivých štátov, aby v záujme obnovenia poriadku nasadili proti protestujúcim „dostatočný počet príslušníkov Národnej gardy“, ktorí „ovládnu ulice“.

Ak podľa D. Trumpa guvernéri nezakročia, povolá do ulíc príslušníkov ozbrojených síl USA, ktorí „za nich problém rýchlo vyriešia“.