Pentagón tento rok neuspel v ďalšom audite. Ministerstvo obrany však tvrdí, že vzhľadom na očakávaný rozpočet na rok 2022 vo výške 770 miliárd dolárov pracuje na tom, aby malo všetky peniaze pod kontrolou, uviedol portál cnbc.com.

JB 22 Bethesda - Americký prezident Joe Biden hovorí o novom variante COVID-19 s názvom  omikron počas jeho návštevy Národného inštitútu zdravia v meste Bethesda 2. decembra 2021. Biden oznámil vo štvrtok začatie zimnej kampane proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP.
Neprehliadnite

Biden podpísal zákon o fungovaní ozbrojených síl USA, počíta aj s podporou Ukrajine

Na margo toho Mackenzie Eaglenová z American Enterprise Institute povedala, že ministerstvu vnútornej bezpečnosti trvalo desať rokov, kým prešlo auditom, a to je len zlomok veľkosti ministerstva obrany.

Nastavený finančný systém

Podľa Eaglenovej sa potom niekedy objavuje názor, že ak ministerstvo nedokáže prejsť auditom, nevie, na čo míňa svoje peniaze. Dodala však, že ministerstvo obrany to vie, ale na úrovni organizácie výdavky správne nesleduje.

EBE 32 Washington - Na snímke americký prezident Joe Biden počas prejavu na ktorom hodnotí dvojdňový virtuálny Summit za demokraciu (S4D), na ktorom svetoví lídri, ale aj zástupcovia občianskej spoločnosti a súkromného sektora diskutovali o tom, ako posilniť demokraciu a chrániť ju proti autoritárstvu v Bielom dome vo Washingtone 10. decembra 2021. FOTO TASR/AP 

President Joe Biden delivers closing remarks to the virtual Summit for Democracy, in the South Court Auditorium on the White House cam
Neprehliadnite

Šírenie omikronu v USA sa zrýchľuje, Biden vyzýva na očkovanie, ale vakcína Janssen má problém

Od roku 1988 sa v USA rozpočet na obranu zvyšoval, pričom v roku 2020 dosiahol viac ako 724 miliárd dolárov. Podľa analýzy úradu pre riadenie a rozpočet, ktorú vypracovala rešeršná služba Kongresu, však rozpočet na obranu ako percento celkového hrubého domáceho produktu v tom istom období v skutočnosti klesol z 5,7 percenta na 3,5 percenta.

„Finančný systém, ktorý má v súčasnosti ministerstva obrany, je nastavený tak, aby kontroloval doláre daňových poplatníkov a zaručil, že nedôjde k ich neoprávnenému použitiu. Takže každý dolár a každý cent je zúčtovaný,“ cituje portál  Frederica Bartelsa, hlavného politického analytika nadácie Heritage Foundation. Porušení pravidiel je podľa jeho slov na ministerstve obrany mimoriadne málo, je ich menej ako vo väčšine federálnych agentúr.

Pochybnosti kongresmanky

Staré systémy na sledovanie finančných prostriedkov, pomalosť aparátu ministerstva obrany a jeho samotná veľkosť bránia tomu, aby audity prešli, odkedy sa v roku 2017 začali.

JB 21 Bethesda - Americký prezident Joe Biden hovorí o novom variante COVID-19 s názvom  omikron počas jeho návštevy Národného inštitútu zdravia v meste Bethesda 2. decembra 2021. Biden oznámil vo štvrtok začatie zimnej kampane proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP.
Neprehliadnite

Bidenova administratíva zlacní elektromobily a vybuduje 500 000 nabíjacích staníc

Veľkosť rozpočtu ministerstva obrany je neustále predmetom diskusií. Avšak na to, aby americkí zákonodarcovia mohli prijímať informované rozhodnutia, potrebujú kvalitné údaje.

„Toto je Pentagón,“ povedala podľa cnbc.com kongresmanka Barbara Leeová. Dodala, že ministerstvo obrany je zodpovedné za bezpečnosť Spojených štátov, a ak sú ich audítorské systémy zastarané, ak nedokážu urobiť audit a poskytnúť  obraz o tom, na čo míňajú, trochu sa obáva o to, čo robia v skutočne dôležitých veciach.

transportér
Neprehliadnite

Ministerstvo obrany vypracovalo novú metodiku hodnotenia investícií