„Ako to v Smere-SD býva zvykom, tieto veci si vydiskutujeme vo vnútri strany. Sme dostatočne skúsení a rozumní, aby sme túto tému zvládli,“ povedal E. Tomáš v reakcii na P. Pellegriniho.

Ten v piatok vyhlásil, že nesúhlasí s postupom klubu Smer-SD pri štvrtkovej voľbe kandidátov na ústavných sudcov. Pripomenul poslancom, že práve za plnenie týchto dôležitých úloh sú platení a že Ústavný súd je garantom demokracie na Slovensku.

Fico sa stále má ako do Košíc dostať

Premiéra si chcú podľa E. Tomáša pozvať na zasadnutie poslaneckého klubu. „My, poslanci, mu veľmi radi objasníme a vysvetlíme náš postoj a postup pri procese voľby kandidátov na ústavných sudcov. Nejde o žiadny rozkol v strane Smer-SD,“ doplnil.

„Je len čistou teóriou postavenou na hlinených nohách, že Robert Fico ešte bude kandidovať, pretože vieme, čo povedal pán prezident,“ vyhlásil poslanec v súvislosti s nadchádzajúcou marcovou voľbou kandidátov na sudcov Ústavného súdu.

Ak by ale ani na nej poslanci nenavolili všetkých 18 kandidátov, otvorila by sa R. Ficovi cesta na Ústavný súd ďalším hlasovaním už po skončením mandátu Andreja Kisku.

Kandidát s podporou Smeru Maroš Šefčovič odmietol vylúčiť, že by R. Fica vymenoval a v rozhovore pre TREND povedal, že sa s ním v minulosti „ľudsky zblížil“. Takýto scenár E. Tomáš nevylúčil.

Pellegrini nie je jediný, komu Fico vadí

Tento poslanec Smeru je považovaný za jedného z najbližších spolupracovníkov Roberta Fica vnútri Smeru. Podľa Denníka N sa ale viacerí silní hráči v strane zhodujú, že ich predseda v poslednej dobe „vyzerá zle“ a dávajú najavo, že s jeho postupom pri voľbe kandidátov na ÚS nebol nespokojný len Peter Pellegrini.

Podľa vyjadrení Bélu Bugára mala koalícia pred štvrtkovým opakovaným kolom voľby dohodu na časti kandidátov, no bez odobrenia Roberta Fica – ten totiž dva dni na výzvy na rokovanie nereagoval. Niektoré zdroje hovoria o tom, že dohodu potopil len hodinu pred hlasovaním.

Základom sporu R. Fica a B. Bugára sú rozdielne názory na verejnú a tajnú voľbu. Šéf Smeru preferuje tajnú a hovorí o nej ako o dôležitom „výdobytku demokracie“, ktorý znemožní poslancom pripomínať ústavným sudcom, že boli zvolení ich hlasmi.

Predseda Mosta-Híd ale vyjadril obavy, že by R. Fico využil tajnú voľbu na rokovanie o podpore ĽSNS pre vlastnú kandidatúru. Verejnú voľbu presadil a R. Fico tak z voľby odstúpil. Zároveň koaličnému partnerovi odkázal, že ak nechce spôsobiť „vážne dôsledky pre koalíciu“, nesmie hlasovať s opozíciou. Most-Híd mu de facto vyhovel a po narážkach na jeho možné vylúčenie z vlády deklaroval, že má záujem pokračovať.