V Pekingu teraz žije viac dolárových miliardárov než v akomkoľvek inom meste na svete. Vlani ich v čínskej metropole podľa rebríčka časopisu Forbes pribudlo 33, dohromady ich tak bolo už 100. Peking teda tesne prekonal New York, kde vlani žilo 99 miliardárov a ktorý rebríček najbohatších ľudí Forbesu ovládal sedem rokov. Podľa webu BBC je za tým fakt, že sa Čína dokázala rýchlo zotaviť z nákazy Covidom-19 a ťaží z rastu svojich technologických firiem a z rastu akciových trhov.

Ak by sa ale majetok newyorských miliardárov spočítal, bol by o 80 miliárd dolárov vyšší ako majetok ich čínskych protivníkov. Najbohatšou osobou žijúcou v Číne bol v minulom roku zakladateľ spoločnosti na zdieľanie krátkych videí TikTok a generálny riaditeľ jej materskej firmy ByteDance Čang I-ming. Vlani sa jeho majetok zdvojnásobil na 35,6 miliardy dolárov. Najbohatší Newyorčan, bývalý starosta mesta Michael Bloomberg, má 59 miliárd dolárov, napísal Forbes.

Jeff Bezos, Amazon
Neprehliadnite

Jeff Bezos sa vrátil späť na pozíciu najbohatšieho človeka sveta

Čína má v rebríčku za minulý rok 210 nových miliardárov, viac než akákoľvek iná krajina. Polovica z nich prišla k peniazom vďaka výrobe alebo vlastníctvu technologických spoločností.

Vlani sa do rebríčka dostalo aj najviac nových mien. Forbes vypočítal, že vo svete pribúda každých 17 hodín jeden miliardár. Vlani ich pribudlo 493.

Najviac miliardárov - 724 - žije aj naďalej v Spojených štátoch. Čína ich však doháňa, za minulý rok ich Forbes v krajine napočítal 698. Titul najbohatšieho človeka na svete si už štvrtý rok po sebe udržal zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos s majetkom 177 miliárd dolárov.

Najbohatším Čechom bol v minulom roku podnikateľ Petr Kellner, ktorý tento rok 27. marca tragicky zahynul pri nehode na Aljaške. S majetkom za 17,5 miliardy dolárov sa Kellner umiestnil na 110. mieste rebríčka Forbesu. Česko má medzi dolárovými miliardármi najväčšie zastúpenie z krajín strednej a východnej Európy.