Po bezvýsledných rokovaniach zástupcov pedagógov s vládou, ktoré sa 7. novembra týkali usporiadania miezd a zníženia pracovnej záťaže, začali maďarskí učitelia v piatok o 07.45 h ďalší celoštátny štrajk. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na server portfolio.hu.

Solidaritu s učiteľmi vyjadrujú rodičia, žiaci a členovia mimovládnych organizácií vytváraním živých reťazí v Budapešti, ale aj vo viacerých mestách Maďarska.

Mzdy učiteľov sa tento rok nezvýšia 

„Dostali sme iba chabý prísľub, že pracovný čas pedagogických a špeciálnych pedagogických asistentov sa skráti na 40 hodín týždenne,“ povedala v pondelok minulý týždeň šéfka republikovej rady Demokratického odborového zväzu pedagógov (PDSZ) Anna Komjáthyová.

Podľa vyjadrení odborárov sa tento rok mzdy učiteľov v Maďarsku nezvýšia a k dohode nedošlo ani v ďalších požiadavkách štrajkového výboru na poslednom rokovaní členov štrajkového výboru so štátnym tajomníkom ministerstva vnútra pre verejné vzdelávanie Zoltánom Maruzsom.

Ľudia vytvorili živú reťaz 

Do prvého výstražného štrajku sa 31. januára zapojilo 20-tisíc pedagógov. Do následného časovo neobmedzeného štrajku, ktorý vyhlásili v Maďarsku dve najväčšie odborové organizácie pedagógov, vstúpilo 16. marca 30 percent učiteľov. Tisíce učiteľov, žiakov a rodičov vytvorili 27. októbra v Budapešti i v ďalších maďarských mestách živú reťaz na protest proti dlhodobo neriešeným problémom v školstve.

Plat učiteľov v Maďarsku dosahuje v súčasnosti 60 percent priemeru platu vysokoškolsky vzdelaných ľudí; na Slovensku je to 70 percent a v Rakúsku 85 percent.

Ďalšie dôležité správy

EBE 17 Budapešť - Na viacerých miestach Maďarska začali pedagógovia v stredu živou reťazou protestovať proti neudržateľnej situácii vo vzdelávaní a požadujú zvýšenie platov. Na snímke  druhý zľava predseda Zväzu pracovníkov sociálneho poistenia (TBDSZ) István Taskovics reční na tlačovej konferencii na Základnej škole na Bajzovej ulici počas národného štrajku učiteľov v Budapešti 5. októbra 2022. FOTO TASR/DUNA/MTI/ Attila KovacsPeterne Boros, Chairwoman of the Trade Union of Hungarian Civil
Neprehliadnite

Maďarská vláda reaguje na protesty učiteľov, prijme štrajkový výbor