Maďarský premiér Viktor Orbán sa vo štvrtok vo Vatikáne stretol s pápežom Františkom. Išlo o Orbánovu prvú oficiálnu návštevu v zahraničí od maďarských parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnili 3. apríla.

Pápež a maďarský premiér sa rozprávali o vojnových utečencoch z Ukrajiny, pričom Orbán požiadal pontifika, aby podporil maďarské snahy o dosiahnutie mieru na Ukrajine. TASR správu prevzala od agentúr DPA a AP.

Podľa príspevku maďarského veľvyslanca pri Svätej stolici Eduarda Habsburg-Lothringena na Twitteri bolo stretnutie Orbána s Františkom „dlhé a srdečné".

Pápež ocenil Maďarov

Pápež ocenil podporu, ktorú Maďarsko od začiatku ruskej invázie poskytuje utečencom z Ukrajiny. Požehnal aj Orbánovi, jeho rodine a Maďarsku, na čo premiér odpovedal: „Očakávame vás, Vaša Svätosť", čím odkázal na možnú opätovnú apoštolskú cestu pápeža Františka do Maďarska.

Maďarský premiér sa s hlavou katolíckej cirkvi stretol naposledy vlani v septembri v Budapešti, kde pápež počas krátkej návštevy celebroval omšu na záver medzinárodného eucharistického kongresu. Počas tohto stretnutia pápež vyzval Maďarsko na väčšiu otvorenosť voči utečencom.

Ostnatý drôt

Orbánova vláda dala v roku 2015 postaviť na hraniciach dvojitý plot z ostnatého drôtu. Po vypuknutí vojny na Ukrajine však oznámila, že privíta všetkých utečencov z Ukrajiny a poskytne im bývanie, potraviny aj pracovné príležitosti.

Maďarsko sa pre ukrajinských utečencov stalo dôležitou tranzitnou krajinou. Podľa OSN od začiatku invázie prekročilo ukrajinsko-maďarskú hranicu 476-tisíc osôb.

Ďalšie dôležité správy

Christopher Street Day in Frankfurt
Neprehliadnite

Orbánova vláda musí rešpektovať právny štát aj LGBTQ komunitu, tvrdí eurokomisár Reynders