O praktikách ministra vnútra Romana Mikulca informuje portál HN. Podľa zistení HN má hovorkyňa Barbara Túrosová služobné auto vybavené zvukovými a svetelnými signalizačnými zariadeniami. Inými slovami aj majákmi. Na takéto vybavenie auta je ale potrebné špeciálne povolenie, ktoré svojim držiteľom umožňuje bezproblémovú jazdu.

Úlohy zvláštnej povahy

Oficiálne ide o takzvané splnomocnenie pre voľný prejazd pri vnútroštátnych cestných kontrolách. Určené je predovšetkým pre policajtov, ale disponovať ním môžu aj príslušníci iných bezpečnostných zložiek, ktorí plnia úlohy zvláštnej povahy. 

Ako ďalej portál uvádza, splnomocnenie pre voľný prejazd platí len s príslušným služobným preukazom, na číslo ktorého ho vydáva Úrad zvláštnych policajných činností. Robí tak po tom, ako povolenie svojím podpisom odobrí prezident Policajného zboru.

V prípade Túrosovej mal o vydanie predmetného špeciálneho splnomocnenia požiadať priamo minister vnútra Roman Mikulec. Jeho žiadosť podpísal dnes už bývalý policajný prezident Peter Kovařík. Z akých dôvodov musí riaditeľka tlačového odboru ministerstva vnútra takýmto špeciálnym splnomocnením disponovať, nie je známe.

Stanovisko policajného prezidenta

K predmetnej situácii sa vyjadril aj dočasne poverený policajný prezident Štefan Hamran. HN potvrdil, že vydal pokyn na preskúmanie všetkých vydaných povolení na voľný prejazd. „Mám za to, že povolenia majú byť vydané v opodstatnených prípadoch a tým osobám, ktorých povaha práce a úlohy, ktoré plnia, zakladajú opodstatnenosť takýmto povolením disponovať,“ uviedol Hamran. 

Robert Fico
Neprehliadnite

Neodvolateľní Krajniak, Kolíková, Mikulec a Sulík. Tento štát podľa Fica prestal fungovať