Hospodárska kríza v dôsledku pandémie nového koronavírusu vlani odlišným spôsobom ovplyvnila jednotlivé spolkové krajiny Rakúska. Najviac ju pocítilo Tirolsko, kde hospodársky rast vlani v porovnaní s rokom 2019 klesol o 9,2 percenta. Nadpriemerne ťažký dopad zaznamenali aj Salzbursko a Štajersko s prepadom o 6,8 percenta.

Ako sa na najnovšiu štúdiu rakúskeho Inštitútu pre hospodársky výskum (Wifo) odvoláva agentúra APA, východné spolkové krajiny vyšli z krízy najlepšie. Vo Viedni, v Dolnom Rakúsku a Burgenlande klesla ekonomika v priemere o 5,7 percenta. Straty na hospodárstve a zamestnanosti boli na východe krajiny najnižšie, vzostup nezamestnanosti bol najslabší.

Rakúska polícia
Neprehliadnite

Rakúsko pre opätovnú migračnú vlnu posilňuje ochranu svojich hraníc

Wifo tieto rozdiely pripisuje odlišnej štruktúre ekonomiky. Čím viac sa spolková krajina spoliehala na turistický ruch, o to ťažšie dôsledky priniesla pandemická kríza. Západné krajiny - Vorarlbersko, Tirolsko, Salzbursko a Horné Rakúsko - vykázali celkový hospodársky pokles 7,0 percenta, ktorý bol vyšší než na juhu - Štajersko a Korutánsko zaznamenali mínus 6,4 percenta.

Podľa inštitútu pocítili dôsledky pandémie všetky spolkové krajiny. Podľa jej vývoja a meniacej sa intenzity pandemických opatrení rakúske hospodárstvo v prvej polovici minulého roka výrazne kleslo, v lete došlo k výraznému zotaveniu vďaka súkromnej spotrebe, investíciám a zahraničnému obchodu. Po sprísnení opatrení na jeseň najviac trpel sektor služieb.

Po príchode zo zahraničia sa nezabudnite otestovať. Negatívny test môže ukončiť vašu povinnosť 14-dňovej karantény. Najskôr však ôsmy deň v prípade príchodu z takzvaných červených krajín. 14-dňovú karanténu budete musieť dodržať bez ohľadu na výsledok testu po príchode z čiernej krajiny.
Neprehliadnite

Koronavírus zasahuje čoraz viac mladých. V Rakúsku tvoria polovicu nových infekcií

Medzičasom sa situácia na trhu práce zotavuje, čo sa však netýka oblastí kultúry, umenia a finančných a poisťovacích služieb. V ostatných odvetviach bola zamestnanosť v marci tohto roka vyššia než na začiatku krízy v marci 2020. Predkrízová úroveň z marca 2019 je však pre niektoré sektory, napríklad ubytovanie a gastronómia, doprava, skladovanie a kontaktné služby stále mimo dosahu. Špecializované trhové služby, niektoré časti obchodu a stavebníctvo naproti tomu prežili krízu v relatívne dobrom stave.

Zotavenie, ktoré naznačuje aj týždenný vývoj ekonomického indexu Wifo, bude v jednotlivých spolkových krajinách pokračovať odlišným tempom. „Opatrenia štátu majú preto zohľadňovať regionálne aspekty, napríklad rôznu hospodársku štruktúru v spolkových krajinách," odporúča Wifo.

Viedeň
Zdroj: Profimedia
Viedeň