Pandémia ochorenia covid-19 postupuje podľa najrizikovejšieho scenára, vrchol by mohla dosiahnuť v decembri. Pre český denník Právo to v pondelok potvrdil riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek, ktorého cituje aj spravodajský server Novinky.cz.

Sedemdňový profil

,,Šírenie epidémie stále sleduje najrizikovejší variant nášho scenára... Trikrát by som podčiarkol, že nemá cenu sledovať nové denné nárasty pozitívnych. Nie je to relevantný údaj, súvisí to s logistikou testovania, výkyvy robí napríklad testovanie v školách," odpovedal Dušek na margo rekordných čísiel z minulého týždňa.

Za piatok 12. novembra pribudlo v Českej republike 14.199 ľudí nakazených covidom. Je to asi o 5000 prípadov viac než pred týždňom a o necelých 4000 viac než vo štvrtok.
Neprehliadnite

V Česku pribudlo 9 292 nakazených, najviac za nedeľu počas pandémie

Podľa šéfa ÚZIS by sa mal skôr sledovať ,,sedemdňový profil, ktorý jednoznačne zodpovedá reprodukčnému číslu 1,3". To ukazuje, koľko ďalších ľudí nakazí v priemere jeden infikovaný. Dôležitá je podľa neho aj relatívna pozitivita testov a priemerný denný počet nakazených rizikových pacientov.

Domnieva sa, že epidémia sa určite ,,vyčerpá a zastaví", avšak presne odhadnúť, kedy sa tak stane, nie je podľa neho možné.

Brzdná dráha v nemocniciach

,,Celkom určite bude ďalších sedem až desať dní v populácii oscilovať. V decembri zrejme dosiahne vrchol, ale aj tak sa potom jej brzdná dráha ešte prejaví v nemocniciach," skonštatoval Dušek s tým, že nárast nakazených bude pokračovať aj nasledujúce dni.

JB 24 Lausanne - Bezpečnostní pracovníci EPFL kontrolujú študentom covidpasy pri vstupe do Švajčiarskeho federálneho inštitútu technológie (EPFL) v Lausanne 21. septembra 2021. Švajčiarsko sprísnilo od pondelka 20. septembra pravidlá vstupu do vnútorných priestorov vysokých škôl na prezenčnú výučbu v triedach, ktoré sú možné len s covidpasom, potvrdzujúcim zaočkovanie, negatívny test na koronavírus alebo zotavenie sa z covidu. FOTO TASR/AP 

Security staff of the  EPFL Covid Angels control the C
Neprehliadnite

Švajčiari schválili zachovanie covidpasov. Odporcovia očkovania protestovali kravskými zvoncami

Pripomenul, že aj Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) odhaduje, že v Európe by sa epidémia mala začať lámať až v polovici decembra.

Dušek pripustil, že prírastky na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) v Česku rastú zatiaľ menším tempom než vlani. V súvislosti s tým však dodal, že pokiaľ by nebola väčšina populácie zaočkovaná, nemocnice sú už dnes ,,úplne zahltené".

Na snímke klinika infektológie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na Kramároch v Bratislave v piatok 6. marca 2020. Slovenské úrady v piatok potvrdili prvý prípad nákazy novým koronavírusom na Slovensku. Pacient je momentálne hospitalizovaný a izolovaný na klinike infektológie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na Kramároch. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Európa aj Slováci sa majú čo učiť. V Británii klesajú počty hospitalizovaných s covidom

Viac o téme: Covid-19