Prehodnocovanie ratingu odráža presvedčenie analytikov S&P, že niektoré postoje novej gréckej vlády k hospodárskej a rozpočtovej politike sú nekompatibilné s politickým rámcom, na ktorom sa dohodla predchádzajúca vláda a medzinárodní veritelia Grécka. Agentúra S&P dospela k názoru, že úverová schopnosť krajiny sa oslabí v prípade, že sa nová vláda nedokáže s veriteľmi dohodnúť na ďalšej finančnej podpore.

Predstavitelia EÚ už skôr tento týždeň avizovali, že sú ochotní otvoriť diskusiu o problémoch s gréckym dlhom. Vyhlásil to v stredu európsky komisár pre hospodárske záležitosti Pierre Moscovici. Zároveň neočakáva konfrontáciu s novou gréckou vládou.

Okrem toho vyhlásil, že odpísanie dlhu nie je pre Grécko riešením, pričom záväzky spojené s dlhom sa musia splniť. „Európska komisia je pripravená konštruktívne pracovať s novou gréckou vládou,“ povedal.

„Absolútne neverím tomu, že smerujeme ku konfrontácii... Pri rešpektovaní existujúcich záväzkov a pri rešpektovaní voľby gréckych občanov, teda medzi týmito dvoma hranicami, by sme mali nájsť riešenie,“ povedal Moscovici. „Nájdeme riešenie. Musíme,“ doplnil.

Nový grécky premiér Alexis Tsipras už zastavil proces privatizácie, ktorý Grécko odsúhlasilo v rámci podmienok záchranného úveru.