Hlasovanie Bezpečnostnej rady OSN o rezolúcii odsudzujúcej referendá o anexii niekoľkých Ruskom okupovaných regiónov Ukrajiny sa uskutoční v piatok. V newyorskom sídle OSN to vo štvrtok oznámilo Francúzsko, ktoré v súčasnosti Bezpečnostnej rade OSN predsedá.

Moskva má právo veta

Rezolúcia, ktorú vypracovali Spojené štáty a Albánsko a ktorej presný obsah zatiaľ nie je zverejnený, nemá šancu na schválenie pre právo veta Moskvy.

Dokument však môže byť predložený Valnému zhromaždeniu OSN, informovala v noci na piatok agentúra AFP.

Veľvyslankyňa Spojených štátov pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová oznámila už začiatkom tohto týždňa úmysel svojej krajiny predložiť rezolúciu odsudzujúcu ,,takzvané referendá".

Neklamný odkaz Rusku

Dokument podľa nej vyzýva členské štáty, aby ,,neuznali žiadny zmenený štatút Ukrajiny, a zaväzuje Rusko, aby stiahlo svoje jednotky z Ukrajiny".

Dodala, že ak by boli tieto pseudoreferendá akceptované, ,,otvorili by Pandorinu skrinku, ktorú nebudeme môcť zavrieť".

,,Ak sa Rusko rozhodne, že sa bude skrývať pred zodpovednosťou tu, v Rade, potom sa obrátime na Valné zhromaždenie OSN, aby vyslalo Moskve neklamný odkaz," upozornila Thomasová-Greenfieldová.

Valné zhromaždenie OSN, ktoré združuje 193 členských štátov OSN, už prijalo niekoľko rezolúcií odsudzujúcich ruskú agresiu voči Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

Ruský prezident Vladimir Putin
Neprehliadnite

Putin uznal nezávislosť Záporožskej a Chersonskej oblasti, bude nasledovať ďalší krok