Otvorenie Číny po uvoľnení protiepidemických reštrikcií je „prevažne pozitívne" a pomôže utlmiť globálnu inflačnú krízu, myslí si generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu s rozvoj (OECD) Mathias Cormann. 

„Určite veľmi vítame uvoľnenie covidových reštrikcií v Číne," povedal Cormann pre CNBC na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose. „V krátkodobom horizonte to bude spojené s problémami a vidíme nárast infekcií, čo zrejme bude mať nejaké krátkodobé následky."

„Avšak zo strednodobého až dlhodobého hľadiska je to veľmi pozitívne, pokiaľ ide o zabezpečenie efektívnejšieho a účinnejšieho fungovania dodávateľských reťazcov," uviedol Cormann. Uvoľnenie reštrikcií takisto podporí oživenie dopytu v Číne.

Znovuotvorenie Číny spolu s viacerými pozitívnymi makroekonomickými prekvapeniami spôsobilo, že ekonómovia v posledných týždňoch zlepšili svoje pôvodne výrazne pesimistické prognózy.

„Jedným z motorov inflácie bol do veľkej miery ponukový šok súvisiaci s tým, že globálna ponuka nedokázala dobiehať globálny dopyt tak rýchlo, ako to bolo potrebné," povedal Cormann. Dodal, že otvorenie Číny zlepší fungovanie dodávateľských reťazcov, čo by malo znížiť tlak na ceny.

Ďalšie dôležité správy

KK42 archív Wolfsburg - Na archívnej snímke z 11. mája 2022 logo Volkswagenu vo Wolfsburgu.  Volkswagen (VW) investuje 10 miliárd eur do výroby elektromobilov v Španielsku. FOTO TASR/DPA
dpatopbilder - 11.05.2022, Niedersachsen, Wolfsburg: Ein Volkswagen Logo spiegelt sich in einer Rolltreppe in der Autostadt am Volkswagen Stammwerk. Die Hauptversammlung der Volkswagen AG findet am 12. Mai statt. Foto: Julian Stratenschulte/dpa +++ dpa-Bildfunk +++
Neprehliadnite

Škodovka v Číne zrejme skončí. Volkswagen zakopol, predal najmenej vozidiel za desaťročie