Generálny tajomník OSN António Guterres vo štvrtok oznámil, že svetová organizácia vyzýva na poskytnutie miliardy dolárov na pomoc postihnutým obyvateľom Turecka. Podobná výzva pre Sýriu zaznela v utorok večer, informuje agentúra AFP.

Počet obetí presiahol hranicu 41-tisíc

Guterres vo vyhlásení uviedol, že OSN finančné prostriedky potrebuje na to, aby mohla doručiť humanitárnu pomoc 5,2 milióna ľudí. Tieto peniaze by ,,umožnili v priebehu troch mesiacov humanitárnym organizáciám rýchlo rozšíriť životne dôležitú pomoc", a to aj v oblasti potravinovej bezpečnosti, ochrany, vzdelávania či prístupu k vode.

Prvé zemetrasenie s magnitúdou 7,8 nastalo v pondelok 6. februára skoro ráno. Niekoľko hodín neskôr nasledovali druhé silné otrasy zeme s magnitúdou 7,5.

Miestne úrady a zdroje zo zdravotníctva vo štvrtok večer uviedli, že v Turecku doposiaľ evidujú 38 044 obetí a v Sýrii 3 688. Celkový počet obetí tak vzrástol na 41 732.

Ochranný status pre viac ako milión Sýrčanov

Podľa Ankary katastrofa v Turecku priamo zasiahla viac ako deväť miliónov ľudí. Mnohí z nich sú sýrski utečenci. Podľa údajov OSN Turecko udelilo ochranný status 1,74 miliónu Sýrčanov žijúcich v 11 provinciách zasiahnutých zemetrasením.

OSN dodáva do postihnutých oblastí teplé jedlá, potraviny, stany, teplé zimné oblečenie, prikrývky, matrace či zdravotnícky materiál, uviedol Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA). Na pomoc postihnutým obyvateľom Sýrie žiada OSN poskytnúť 397 miliónov dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Turecká líra
Neprehliadnite

Turecký akciový trh sa v stredu po takmer týždni opäť otvoril