Ostreľovaním Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine sa má na základe iniciatívy Ruska zaoberať Bezpečnostná rada OSN. Rusko v utorok požiadalo o schôdzku najvplyvnejšieho grémia svetovej organizácie.

Schôdzka sa má uskutočniť vo štvrtok popoludní newyorského času. Bezpečnostnú radu má so stavom v jadrovej elektrárni oboznámiť riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi.

Záporožská jadrová elektráreň, ktorá sa nachádza v ukrajinskom meste Enerhodar, bola počas uplynulých niekoľkých týždňov viackrát ostreľovaná a sčasti poškodená, pripomína DPA. Kritická infraštruktúra v nej má však byť naďalej neporušená.

Rusko a Ukrajina sa z ostreľovania a poškodenia elektrárne navzájom obviňujú, mieru zavinenia jednej alebo druhej strany sa však doposiaľ nezávisle overiť nepodarilo. Generálny tajomník OSN António Guterres označil ostreľovanie elektrárne za „samovražedné" a požiadal o medzinárodný prístup k zariadeniu.

Ďalšie dôležité správy

KK8 Kyjev - Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi hovorí počas tlačovej konferencie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským 26. apríla 2022 v Kyjeve. Ruská armáda priviedla svet na pokraj katastrofy, keď ovládla areál bývalej jadrovej elektrárne v ukrajinskom meste Černobyľ, povedal v utorok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pri príležitosti 36. výročia černobyľskej jadrovej havárie. FOTO TASR/AP
International Atomic Energy Agency (IAEA
Neprehliadnite

Šéf MAAE odsúdil ostreľovanie Záporožskej atómovej elektrárne