V rozhovore sa dočítate:

  • Prečo protesty za budúcnosť klímy organizujú stredoškoláci
  • Aké sú ich požiadavky, čo konkrétne by sa malo zmeniť na Slovensku
  • Ako si získať podporu širokej verejnosti
  • Prečo by klimatickú krízu malo riešiť aj Slovensko, keď sa o ňu pričinilo len malou mierou

Prečo ste zorganizovali protest za budúcnosť klímy?

Hlavným dôvodom pre organizáciu protestov, nielen na Slovensku, ale aj celosvetovo, nie je ani tak upozorniť na problém klimatickej zmeny, lebo o ňom vieme už desaťročia, ale na to, aká závažná je situácia, v ktorej sa nachádzame.

Je natoľko závažná, že sa už hovorí o klimatickej kríze. Súvisí to s tým, že zmenšuje časové okno, ktoré máme na to, aby sme začali zodpovedne aplikovať riešenia, ktoré zabránia katastrofálnym následkom klimatických zmien.

Študentské protesty sú spôsob, ako celý problém postaviť do oveľa uchopiteľnejšieho uhla pohľadu. Že skutočné následky klimatických zmien sa dotknú najmä budúcich generácií. A že keď sa nezačne okamžite konať, tak budúcnosť našej generácie a generácií, ktoré prídu po nás, môže byť veľmi neistá. Je to otázka prežitia.

To je dôvod, prečo protest organizujú stredoškoláci?

Áno. Myslím si, že stredoškolský vek je obdobie, keď si človek začína uvedomovať širšie súvislosti, spojené so svetovými problémami. Možno ešte nedokáže úplne chápať ich konkrétne detaily, ale dokáže si uvedomiť, že klimatické zmeny sú niečo, čo ohrozuje našu budúcnosť, ako budeme žiť a či vôbec prežijeme.

Organizátor ekoprotestu: Išli sme na námestie, lebo mnohí z nás ešte nemôžu voliť

Fridays For Future Zdroj: Pavol Bartonek

Kto sú organizátori štrajku na Slovensku?

Sme skupina mladých ľudí – stredoškolákov, ktorí majú 16-17 rokov, čiže sú vo veku Grety Thunberg, ktorá toto globálne hnutie inšpirovala, a sú medzi nami aj vysokoškoláci, ktorí majú 20-22 rokov. Sme ľudia, ktorých táto téma trápi, ktorý kvôli nej prispôsobili svoj životný štýl, pričom občianska aktivita, upozorňujúca na tento problém, je pre nás možnosť, ako spraviť ešte viac.

Ako ste sa dali sme dokopy?

Nezávisle na sebe vznikli dve skupiny, ktoré na 15. marca naplánovali štrajk, ktorý sa mal pripojiť ku globálnej iniciatíve Fridays For Future. Keď sme sa o sebe dozvedeli, povedali sme si, že sa spojíme.

Inšpirovali vás príklady organizátorov protestov Za slušné Slovensko?

Takto sme nad tým nerozmýšľali. Áno, Slovensko sa nachádza v bode, keď občianska angažovanosť a chuť po zmene je veľmi veľká. Je veľa ľudí, ktorí sú ochotní a robia veľa vecí pre zmenu. Nám ako inšpirácia slúžila túžba pripojiť sa k celosvetovému hnutiu Fridays For Future, lebo sme mali pocit, že na Slovensku táto téma žije len okrajovo a je načase, aby sme sa ňou začali vážne zaoberať.

Organizátor ekoprotestu: Išli sme na námestie, lebo mnohí z nás ešte nemôžu voliť

Fridays For Future Zdroj: Pavol Bartonek

Aké sú vaše požiadavky?

Pripájame sa k požiadavkám, ktoré sú aplikované aj inde vo svete. Po prvé, aby vlády, teda aj slovenská, začali klimatickú krízu vnímať ako veľmi vážnu hrozbu, označili ju za svoju top prioritu a začali aktívne konať, lebo je to niečo, čo ovplyvní životy budúcich generácií aj obyvateľov Slovenska.

Ďalšou požiadavkou je odklon od odvetví priemyslu, ktoré produkujú škodlivé emisie, do roku 2050, nakoľko je to kľúčové opatrenie, ak chceme mať šancu na záchranu planéty.

A po tretie, implementácia klimatickej spravodlivosti, čo znamená, že rozvinuté západné krajiny, ktoré svojou ekonomikou do veľkej miery spôsobili klimatickú krízu, prevezmú zodpovednosť a začnú konať spôsobom, ktorý nielen radikálne obmedzí ich ďalší dopad, ale aktívne sa zapoja do podpory rozvíjajúcich sa krajín, ktoré, paradoxne, budú dôsledkami klimatických zmien postihnuté ako prvé a v najväčšej miere.

Rozvinuté západné krajiny, ktoré svojou ekonomikou do veľkej miery spôsobili klimatickú krízu, by mali prevziať zodpovednosť

To sú skôr všeobecnejšie rámcové požiadavky. Čo konkrétne by sa malo podľa vás zmeniť na Slovensku?

Na Slovensku by malo prísť k zastaveniu výrubu lesov v chránených oblastiach a ich vyhláseniu za bezzásahové, aby sa mohli prirodzene revitalizovať a poskytovali funkciu, ktorú nám príroda v boji proti klimatickým zmenám poskytuje pri spracúvaní znečisteného vzduchu.

Ďalšia požiadavka je zastavenie dotácií pre uhoľný priemysel. Vláda by mala odstúpiť od ťažby uhlia pred rokom 2023, ako si to nedávno stanovila. Zároveň by mala zabezpečiť 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa