Európska únia chce politický spor s Maďarskom riešiť tak, že sa pomstí na maďarských študentoch. V piatok to v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávne Kossuth Rádió povedal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v reakcii na pozastavenie štipendií programu Erasmus.

Študentom premiér odkázal, že vláda nedopustí, aby ich poškodilo akékoľvek bruselské rozhodnutie. „Štipendijný program bude! S Bruselom sa dohodneme, ale ak nie, zaplatíme to z maďarského rozpočtu,“ dodal Orbán, Zdôraznil že je národným záujmom, aby mladí študovali v zahraničí.

Vzdelávacie inštitúcie, ktoré sú pod kontrolou vládnej strany Fidesz a jej predstavitelia sú členmi nadácií vysokých škôl, podľa rozhodnutia EK nemôžu získať nové granty z programu spolupráce a výmeny vzdelávania Erasmus+ ani z rámcového programu výskumu a inovácií Horizont Europe.

Maďarský minister zodpovedný za územný rozvoj a využitie úniových zdrojov Tibor Navracsics v rozhovore pre komerčnú televíziu RTL povedal, že vláda zváži, či by politici Fideszu nemali vystúpiť z nadácií univerzít.

Ďalšie dôležité správy

KK80 Székesfehérvár - Maďarský premiér a líder strany Fidesz Viktor Orbán hovorí počas predvolebného zhromaždenia v maďarskom meste Székesfehérvár v piatok 1. apríla 2022.  V nedeľu 3. apríla sa budú v Maďarsku konať v poradí deviate demokratické voľby do Národného zhromaždenia po zmene režimu v roku 1990. V deň volieb sa uskutoční aj referendum k otázke ochrany detí pred propagandou LGBTI. FOTO TASR/AP 

Prime Minister Viktor Orban gestures while delivering a speech during the final electoral r
Neprehliadnite

Maďarská vláda sa v kauze nevyplácania grantov Erasmus obráti na súd