O vyznamenaní  Viktora Orbána informovali viaceré maďarské médiá. Srbský ortodoxný patriarcha Porfirije udelil zlatý stupeň rádu Svätého Sávu maďarskému premiérovi za jeho zásluhy v ochrane kresťanstva naprieč Európou, za vyzdvihovanie kresťanských hodnôt a osobný prínos v prehlbovaní srbsko-maďarského priateľstva.

„Premiér Viktor Orbán je jedinečný štátnik v Európe, ktorý bojuje za ducha Európy a koho slová si povšimnú iné národy, tak ako aj Srbi,“ povedal patriarcha.

Viktor Orbán v ďakovnej reči vyzdvihol, že s hrdosťou preberá toto ocenenie od srbského ortodoxného kresťanského brata. „Sme mierumilovní ľudia, my chceme mier, ale v skutočnosti prebieha vojna za ducha Európy a bez kresťanskej jednoty zahŕňajúcej aj ortodoxiu tento boj nevieme vyhrať,“ poukázal maďarský štátnik.

Svätý Sáva (1174 – 1236) upevnil Srbský národ v pravoslávnej viere i kresťanskej kultúre. Dosiahol samostatnosť Srbskej cirkvi a bol vysvätený za arcibiskupa. Rád Svätého Sávu udeľuje Srbská ortodoxná cirkev výnimočným osobnostiam cirkevného a svetského života.

Ďalšie dôležité správy

WA 23 Moskva - Maďarský premiér Viktor Orbán počas spoločnej tlačovej konferencie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve v utorok 1. februára 2022. FOTO TASR/AP

 
Hungary's Prime Minister Viktor Orban gestures while speaking to the media during a joint news conference with Russian President Vladimir Putin following their talks in the Kremlin in Moscow, Russia, Tuesday, Feb. 1, 2022. Putin says the U.S. and its allies have ignored Russia's top security demands. In his first comments on
Neprehliadnite

Západ na Ukrajine nevyhrá, vyhlásil Orbán. Pán premiér je hlásnou trúbou Kremľa, reaguje DW