Nemecko v sobotu podobne ako mnohé iné krajiny vyzvalo svojich občanov, aby okamžite opustili Ukrajinu pre obavy z hroziacej ruskej invázie. K rovnakému kroku pristúpili v sobotu aj Austrália a Nový Zéland, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

„Ak sa v súčasnosti nachádzate na Ukrajine, uistite sa, či je vaša prítomnosť naozaj nevyhnutná. Ak nie je, tak v krokom čase odíďte," uviedlo nemecké ministerstvo zahraničných vecí.

Austrálsky premiér Scott Morrison vyzval k rovnakému kroku aj občanov Austrálie.

Dúfame a modlíme sa

„Situácia (na Ukrajine) bude veľmi nestabilná, ak dôjde ku konfliktu. Dúfame a modlíme sa, aby sa to nestalo. Už nejaký čas je však jasné, že Austrálčania, ktorí sú na Ukrajine, by sa mali snažiť dostať z krajiny," uviedol Morrison.

Novozélandská ministerka zahraničných vecí Nanaia Mahutová upozornila občanov Nového Zélandu na to, že ich krajina nemá na Ukrajine diplomatické zastúpenie, a preto bude jeho schopnosť poskytnúť svojim občanom konzulárne služby „veľmi limitovaná". Občania by preto mali opustiť krajinu, kým sú k dispozícii komerčné lety.

Novozélanďania na vlastnú päsť

„Bezpečnostná situácia na Ukrajine sa môže v krátkom čase zmeniť a Novozélanďania by sa za týchto okolností nemali spoliehať na pomoc pri evakuácii," uviedla Mahutová. Zároveň opäť vyzvala Rusko, aby okamžite prijalo kroky smerujúce k uvoľneniu napätia.

Medzičasom Izrael varoval svojich občanov pred cestou na Ukrajinu.

Na okamžitý odchod z Ukrajiny už skôr vyzvali svojich občanov aj Spojené štáty, Británia, Lotyšsko a Estónsko.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v piatok vyhlásil, že ruská invázia na Ukrajinu môže prísť kedykoľvek, možno ešte pred koncom tohtoročných zimných olympijských hier v Pekingu, ktoré trvajú do 20. februára.

Rusko popiera, že plánuje Ukrajinu napadnúť. V blízkosti jej hraníc však nahromadilo vyše 100-tisíc svojich vojakov a žiada od Severoatlantickej aliancie a USA bezpečnostné záruky, píše DPA.

Ďalšie dôležité správy

JB 41 Ženeva - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) si podáva ruku so svojím ruským rezortným partnerom Sergejom Lavrovom pred ich stretnutím v Ženeve 21. januára 2022. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok v Ženeve po rokovaniach s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom vyhlásil, že Rusko sa ústami svojich oficiálnych predstaviteľov Ukrajine nikdy nevyhrážalo. FOTO TASR/AP 

Secretary of State Antony Blinken greets Russian Foreign Minister Sergey L
Neprehliadnite

Blinken bude v sobotu s Lavrovom hovoriť o riešení krízy okolo Ukrajiny