Opatrný skok Číny vpred

Čínski lídri si budú nasledujúci rok okrem ekonomického rastu ich krajiny užívať aj závisť, ktorú to vzbudzuje inde. Obzvlášť na Západe. Svetová výstava World Expo, ktorá sa v Šanghaji začne v máji, pomôže ukázať futuristickú tvár krajiny. Tá je odhodlaná dokázať, že Čína je v časoch svetovej nepohody výnimkou. No čínsky prezident Chu Ťin-tchao bude mať aj tak starosti. Ekonomické problémy sa Číne vyhýbať nebudú. Navyše sa potvrdzuje, že zvládnuť najhoršie etnické nepokoje posledných rokov je ťažké.


Rast čínskej ekonomiky môže byť silnejší ako v mnohých iných krajinách. No je slabší ako pred krízou. Zabezpečiť, aby jej hospodárstvo menej záviselo od problémového exportu a viacej od domácej spotreby, potrvá roky. Masívne štátne stimuly sa nebudú dať udržať donekonečna. V čase, keď sa Chu Ťin-tchao chystá odstúpiť v roku 2012 z postu šéfa Komunistickej strany a o rok nato aj z prezidentského postu, je Čína konfrontovaná s menej usporiadaným ekonomickým prostredím, ako to bolo pred dekádou. Teda keď do týchto pozícií Chu Ťin-tchao nastupoval.


Na výstave World Expo, ktorú Čína opisuje ako „ekonomickú olympiádu“, tieto obavy nebudú zjavné. Rovnako ako to bolo počas vlaňajších olympijských hier v Pekingu, Čína aj túto udalosť vníma ako obrovský míľnik v jej snažení získať status veľmoci. Porovnáva ju s prvou svetovou výstavou v roku 1851 v Londýne, kvôli ktorej sa postavil Krištáľový palác. A tiež s výstavou v Paríži a jej Eiffelovou vežou z roku 1889.


Plánovanie dedičstva


Prirovnania k slávnym dňom priemyselného rozmachu Západu ocenia mnohí Číňania, ktorí vnímajú súčasné ekonomické problémy západného sveta ako príležitosť posunúť balans globálneho vplyvu smerom k Číne. Čínski lídri budú napriek tomu opatrní v preceňovaní vplyvu ekonomického rastu ich krajiny. Stabilné vzťahy s Amerikou budú pre Chu Ťin-tchaa naďalej dôležitou prioritou. Nehľadiac na jeho posadnutosť v budovaní čínskej vojenskej sily: rok 2010 môže byť rokom, keď krajina predstaví svoju prvú vojenskú lietadlovú loď. Nasledujúci rok sa však bude jeho vláda prinajmenšom snažiť o zdanie, že v riešení globálnych problémov, od hospodárskej krízy až po klimatické zmeny, s Amerikou spolupracuje.


Opatrný skok Číny vpred
Zdroj: Eugene Hoshiko

Čína sa zaviaže len k minimálnym (ak vôbec nejakým) obetiam pri obmedzovaní emisií skleníkových plynov. Napriek tomu nebude mať záujem vyzerať v týchto otázkach ako vyvrheľ. Aj v súvislosti s kodanskými rozhovormi o klimatických zmenách bude hovoriť o znižovaní množstva emitovaného oxidu uhličitého v pomere k HDP a o dátume (ďaleko za horizontom vládnutia Chu Ťin-tchaa), keď plánuje (nie sľubuje), že dosiahne vrchol skleníkových emisií. Väčšie záväzky prijme s cieľom zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov na energetickej spotrebe krajiny. Jej vystúpenia budú nastavené tak, aby predstavovali politickú podporu Baracka Obamu v jeho snahe presadiť agendu klimatických zmien v USA. Čokoľvek ďalšie by si už vyžadovalo americké peniaze a technológiu. Ak sa to neudeje, frustrácia čínskej vlády bude narastať. Rétoriku spolupráce tak môže vystriedať vzájomné hašterenie. 


V roku 2010 vláda predstaví plán na ďalšiu päťročnicu, ktorá sa začne v roku 2011. Keď sa Komunistická strana zíde na jeseň, aby predstavila svoje inštrukcie, veľa pozornosti sa bude venovať tomu, aký majú vplyv na životné prostredie. Oficiálni predstavitelia už naznačili, že súčasťou plánu by po prvý raz mali byť aj ciele v oblasti skleníkových plynov. Lenže prioritou plánu, ako vždy, zostane rast HDP.


Chu Ťin-tchao sa nemusí obávať o splnenie cieľov aktuálneho plánu. V ňom sa píše o potrebe zvýšiť HDP do roku 2010 na 3,8 bilióna dolárov. Krajina túto úroveň preskočila už vlani. Ďalším cieľom bolo zdvojnásobiť HDP na obyvateľa z úrovne v roku 2000. To sa podarilo už počas prvých rokov plánu. Hoci údaje o HDP môžu ešte prejsť
revíziou po sčítaní ľudu v roku 2010 – prvom po desiatich rokoch. Čínska populácia je totiž zrejme o niekoľko miliónov početnejšia, ako odhadovali čínske úrady.


Na sčítanie ľudu bude dozerať vicepremiér Li Kche-čchiang, o ktorom sa predpokladá, že v roku 2013 zaujme post súčasného premiéra Wen Ťia-paa. Šéfa strany a prezidenta Chu Ťin-tchaa zas zrejme nahradí jeho viceprezident Si Ťin-pching. Hoci sa Chu Ťin-tchao mohol tešiť z hladkého prebratia moci v komunistickej Číne, nemožno garantovať, že jeho šťastie sa zopakuje.


Súčasný prezident sa bude trápiť o svoju povesť. Napriek rapídnemu ekonomickému rastu v regiónoch etnických menšín Tibetu a Sin-ťiangu ostávajú tieto oblasti od vzbury v tibetskej metropole Lhasa v roku 2008 vo víre nepokojov. Nasadenie bezpečnostných síl a početné zatýkanie viedlo k nastoleniu kontroly. Avšak v júli tohto roku vypukli ešte krvavejšie povstania v hlavnom meste Sin-ťiangu Urumči. Oficiálni predstavitelia sa obávajú, že uvoľnenie bezpečnostných opatrení môže viesť k ďalším násilnostiam. V októbri 2010 uplynie šesťdesiat rokov od čínskej invázie do Tibetu. Chu Ťin-tchao nebude schopný svoje jednotky z oblasti stiahnuť.

Článok je prevzatý z ročenky SLOVENSKO A SVET V ROKU 2010, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 50-51. V predaji do 6. januára 2010.

Foto - SITA / AP