Zhrnutie online vysielania:

 • grécka vláda údajne požiada o prekleňovací úver vo výške sedem miliárd eur
 • na rokovania Euroskupiny prišli Gréci bez konkrétnych návrhov - tie budú až zajtra. Ráno nemecké média tvrdili, že aktuálny návrh predsa len existuje, ale je veľmi podobný tomu z minulého týždňa (ostáva 13 percentná DPH pre reštaurácie a znížená DPH pre grécke ostrovy).
 • slovenský minister financií Peter Kažimír pred summitom povedal, že odpustenie dlhu je neprijateľné
 • Gréci v panike vykupujú v supermarketoch potraviny
 • slovenský premiér Robert Fico odmieta odpustenie dlhu, možná je úprava splátok gréckeho dlhu

Grécka vláda bude pravdepodobne v blízkej dobe nútená začať hradiť svoje faktúry a vyplácať mzdy štátnym zamestnancom a dôchodky vo forme dlžobných úpisov. V rozhovore s nemeckým listom Bild to povedal eurokomisár pre digitálne hospodárstvo a spoločnosť Günther Oettinger.

"Insolventná krajina, ktorá zavádza paralelnú menu, nepatrí do menovej únie. Nachádzame sa v kurióznej situácii, keď Grécko je síce členom eurozóny, ale nemá takmer žiadne eura," povedal G. Oettinger.

Dlžobné úpisy by v praxi boli postupne nahradené novou menou, ktorá by prišla namiesto eura. Zavedenie dlžobných úpisov je však zatiaľ špekulácie, realitou by sa však mohla stať, keď ECB stopne úverové linky gréckym bankám.

Sledujte naše online vysielanie, kde sa venujeme aj summitu v Bruseli. Na sumit vycestoval grécky premiér Alexis Tsipras a novým ministrom financií Euclidom Zsakalotosom. 

Tretí balík pomoci na pár mesiacov

20:25 - Podľa špekulácií niektorých novinárov by sa Gréci mali dopracovať k dohode. Tá by mala vyzerať asi takto: Grécko by mohlo smerovať k dočasnému troj až štvormesačné financovania (technicky vzaté pôjde o tretí balík pomoci) a následnému by mu mala byť poskytnutá pomoc v podobe dlhodobejšiemu programu na tri až štyri roky.

So #Greece could head for bridge-financing of 3-4 months (technically a 3d bailout prog) + a 4th 3-4 yr bailout program 1/2. /via @chassnews

— Yannis Koutsomitis (@YanniKouts) July 7, 2015

Čo majú lídri eurozóny na večeru?

20:18 - Vrcholní predstavitelia eurozóny (vrátane premiéra Roberta Fica) momentálne na summite večerajú. Aby ste im mohli ticho závidieť, tak jedia: Vichyssoise, čo je francúzska pórová polievka, filé tresku s ančovičkovým maslom a ako dezert čokoládová pena a káva. 

Draft "prezentácie" sa stal predmetom špekulácií

20:09 - Nový minister financií Euklidis Tsakalotos po rokovaní Euroskupiny nešťastne novinárom odhalil ručne písané poznámky, ktoré prezentoval ministrom financií. Tie držal nešikovne v ruke a fotografi draft odfotili. Lenže poznámky boli napísané nečitateľne (evidentne na papier z hotela), navyše v gréčtine. Grécki novinári sa márne pokúšali rozlúštiť, čo bolo predmetom debaty. Keď sa im to nepodarilo, z draftu sa stal aspoň terč posmešných narážok.  

The real notes of #Tsakalotos for today's #Eurogroup ;)#greece #grexit #CapitalControl pic.twitter.com/F99PZsIU6i

— Bail-in (@Harbingered) July 7, 2015

Not a single concrete proposal but notes on a hotel notepad. Thank you, Greece, for keeping up the hipster mood. https://t.co/edZB6MUg2f

— Val.Anzo (@valamajanis) July 7, 2015

Úprava splátok gréckeho dlhu je reálna možnosť dohody

20:04 - Írsky minister financií Michael Noonan tvrdí, že reprofilácia dlhu by bola akceptovateľná. Reprofilácia by zahrňovala predĺženie splatnosti maturity dlhu. Slovenský premiér Robert Fico to dnes už spomenul, keď povedal, že odpustenie dlhu je pre Slovensko neprijateľné, ale Euroskupina sa môže rozprávať o úprave splátok gréckeho dlhu.  

Grécko má evidentne čas, ignoruje splátky

19:30 - Podľa gréckej vlády krajina zajtra nepríde s kompletným návrhom, ale iba základným návrhom, z ktorého sa bude možné odraziť. Radi by však mali dohodu hotovú do konca mesiaca. Tento "spoločný základ dohody" bude prejednávaný zajtra ministrami financií eurozóny počas konferenčného hovoru. 

Evidentne Gréci prehliadli, že 20. júna majú zaplatiť ECB 3,5 miliardy eur, inak im európska banka stopne núdzové úverovanie. 

Summit v nedeľu

19:20 - V nedeľu by sa mal konať ďalší summit eurozóny. 

Suddenly hearing from sources a possible summit on Sunday. #Greece

— Peter Spiegel (@SpiegelPeter) July 7, 2015

Sľuby a emócie

17:00 - Gréci sú majstrami v sľuboch. Pred referendum sľúbili dohodu s veriteľmi do 48 hodín (exminister J. Varoufakis dokonca do 24 hodín), ale na stretnutie s Euroskupinou neboli schopní prísť s reálnym návrhom (na papieri). Rovnako Grékom sľúbili, že banky by mohli byť otvorené už v utorok, čo bol evidentný populizmus. Dnes grécka vláda vyhlásila, že otvorenie bánk nebude "z technického hľadiska" možné ani do konca týždňa.  

Ani jeden z týchto sľubov Syriza nesplnila, ale stihla požiadať ECB o viac peňazí cez núdzové úverovanie ELA, čo ECB zamietla ako morálny hazard a najnovšie sa špekuluje, že opätovne požiadala o tretí balík pomoci z trvalého eurovalu (ESM), čo potvrdil fínsky minister financí Alexander Stubb. 

Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem po stretnutí ministrov financií uviedol, že nový záchranný program pre Grécko bude "strednodobý".

Dobrý PowerPoint

16:41 - Nový grécky minister financií Euklidis Tsakalotos síce nepredložil nové písomné návrhy, ale prišiel s "dobrou prezentáciou". Špekulácie naznačujú, že Gréci opätovne predložili plán, v ktorom požadovali o balík pomoci vo výške 29 miliárd zo záchranného fondu eurozóny ESM.

Na stretnutie s ministrami financií šiel E. Tsakalotos vyzbrojený ručne písanými poznámkami. 

Το χειρόγραφο με τις σημειώσεις του #Tsakalotos στο #Eurogroup pic.twitter.com/au61OAfj2R

— GIANNIS PITTARAS (@jo_pit) July 7, 2015

ECB varovala pred morálnym hazardom

15:59 - Úlohou programu núdzového financovania bánk (ELA) je podpora solventných bánk, ktoré čelia dočasným problémom s likviditou. ECB nemôže poskytnúť ďalšie financie gréckym bankám za mimoriadne štedrých podmienok alebo pri nedostatočnom krytí, tvrdí v dokumente

Správa prichádza deň potom, čo ECB rozhodla ponechať strop úverov z ELA pre grécke banky bez zmeny na približne 89 miliardách eur. Zároveň však sprísnila podmienky pre záruky požadované od gréckych bánk za úvery z ELA. Grécke banky sú teraz na financovanie z núdzového programu ELA závislé a neochota ECB zvýšiť objem programu pred týždňom prinútila Atény k zatvoreniu bánk.

ECB tvrdí, že poskytovanie peňazí z programu ELA nemôže byť v rozpore s jeho cieľmi, a nemôže preto dodávať peniaze národným centrálnym bankám za veľkorysých podmienok. "Poskytovanie ELA za príliš veľkorysých podmienok by mohlo zvýšiť riziko morálneho hazardu na strane finančných inštitúcií alebo zodpovedných úradov," píše sa v dokumente.

Ďalšie prípady možného konfliktu banka označila situácie, za ktorých by poskytovanie peňazí z programu znamenalo financovania vlády alebo bolo v rozpore s jednotnou menovou politikou eurozóny.

Gréci v bankrote strávili polovicu času

15:44 - Od roku 1800 strávilo Grécko v bankrote polovicu svojej existencie, počas ktorej zažilo päť bankrotov. V prípade Nemecka bolo bankrotov osem, ale Nemci v nich strávili len 13 percent času. 

Greece has spent way more time in default than Germany since 1800, but Germany has defaulted more times: pic.twitter.com/IcM9JFuVnD

— Jamie McGeever (@ReutersJamie) July 6, 2015

Pokecali si (opäť) bez výsledku

15:22 - Už je to únavné. Ministri financií eurozóny si na stretnutí Euroskupiny dobre poklábosili, ale v rukách nemali žiaden návrh od Grékov (ten bude zajtra). Napriek tomu večerný summit eurozóny sa uskutoční. Na stretnutí o 18:30 bude aj premiér Robert Fico. Ani na ňom zrejme nepadne žiadne rozhodnutie.

"Pre nás je červená čiara odpis nominálnej hodnoty dlhu, čo sa týka Grécka. Dlh musí celý zostať Grécku na krku, musí tento dlh splatiť," povedal R. Fico, podľa ktorého do úvahy prichádza úprava splátok gréckeho dlhu.

Banky budú zatvorené minimálne do budúceho týždňa

15:09 - Námestník z ministerstva pre reformy Giorgos Katrougalos povedal, že z technického hľadiska je nemožné otvoriť banky tento týždeň. Pred voľbami to tak nevyzeralo a Syriza tvrdila, že ich otvorí už v utorok po nedeľňajšom referende. Novinár z Bloombergu Lorcan Roche Kelly ironicky podotkol, že aj pre neho je technickým problémom kúpiť si Ferrari (a nedostatok peňazí v tom nie je). 

Same reason it it 'technically impossible' for me to by a new Ferrari today - not enough cash.. https://t.co/KkTYITUMQh

— Lorcan Roche Kelly (@LorcanRK) July 7, 2015

#Greece Deputy min of Administrative Reform Katrougalos, says it's technically impossible for the banks to open this week

— Efthimia Efthimiou (@EfiEfthimiou) July 7, 2015

Je potrebné sa báť Grexitu?

14:45 - História hovorí, že skôr nie. Väčšina krajín po opustení menovej únie rástla. Medián predstavuje 2,7 percenta, tvrdí ekonóm Lukáš Kovanda. 

Je třeba se bát #Grexit'u? Historie říká, že spíš ne. Většina zemí po opuštění měnové unie rostla. Medián činí 2,7 %. pic.twitter.com/yAmG8qqU0d

— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) July 3, 2015

Návrhy Grékov na reformy až zajtra?

14:40 - Podľa nepotvrdených informácií Gréci na stretnutie ministrov financií prišli nepripravení a bez návrhov. Je možné, že ich prinesú až zajtra a súčasne prednesú svoje požiadavky na záchranu. 

Acc to info:Greeks came without proposals.Tomorrow will submit new request and proposals.#Eurogroup

— Eleni Varvitsiotis (@Elbarbie) July 7, 2015

Pôžička vo výške sedem miliárd eur

14:19 - Grécka vláda údajne požiadala o záchranný úver vo výške sedem miliárd eur. Pôjde o prekleňovací úver, ktorý by mali dostať do 48 hodín. 

#Greece govt requested €7bn within next 48 hours, BBG reports citing Ansa. Funds would be aimed at avoiding default on maturing debt.

— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) July 7, 2015

Manažovať Grexit

13:47 - "Myslím, že to, čo by sme mali momentálne robiť, je začať detailne študovať reálny scenár a pripravovať sa na dobre manažovaný Grexit. Z Atén sme nedostali absolútne žiadny návrh," povedal pred stretnutím maltský minister financií Edward Scicluna.

SCICLUNA SAYS IT’S TIME TO BE PREPARED FOR WELL-MANAGED GREXIT

— zerohedge (@zerohedge) July 7, 2015

Rokovania Euroskupiny začínajú

13:35 - Hoci s meškaním, ministri financií eurozóny (vrátane ministra Petra Kažimíra) zasadli za rokovací stôl.

#Greece- #Eurogroup begins pic.twitter.com/sCBRMsQFrE

— Frederic Jung (@Frederic_Jung) July 7, 2015

Na pomoc Grékom sa vyzbieralo takmer dva milióny eur

13:27 - Mladý Brit a marketingový špecialista Thomas Feeney (29) zasiahol do svetovej politiky. Na internete spustil koncom júna crowdfundingovú kampaň na finančnú pomoc Grékom, kde chce vyzbierať 1,6 miliardy eur na splátku MMF. 

Do konca kampane ostáva osem dní a mladý Brit vyzbieral dva milióny eur, na ktoré sa mu zložilo 110-tisíc ľudí. Sumu by bolo možné dosiahnuť vtedy, ak by každý zo 500 miliónov Európanov prispel sumou aspoň tri eurá.  

Kažimír: Dohoda zrejme nebude 

13:10 - Slovenský minister financií Peter Kažimír pred stretnutím euroskupiny povedal, že je skeptický k posunu v rokovaniach. "Táto situácia sa dostali do bodu, kedy schodné riešenie je možné iba na najvyššej politickej úrovni," povedal. Dodal, že odpustenie dlhu je pre slovenskú vládu "red line". "Pre Slovensko je odpustenie dlhu úplne neprijateľné," dodal

#Slovakia's Kazimir: I'm sceptical a deal will be found today #Eurogroup #Greece- http://t.co/Ys34lop384 pic.twitter.com/x692qo4Q2z

— enikos_en (@enikos_en) July 7, 2015

Gay friendly grécky ostrov odoláva

12:42 - Ak chcete navštíviť asi najznámejší ostrov, ktorý sa považuje za raj homosexuálov, odporúčame grécky ostrov Mykonos. Ostrov leží v Egejskom mori a už takmer 40 rokov ho považujú za destináciu, kde majú dvere doširoka otvorené všetci gayovia aj lesbičky. Zároveň ide o jeden z najobľúbenejších ostrov, kde svoje vily skupujú celebrity z celého sveta. Ceny luxusných víl sa tam pohybujú aj okolo štyroch miliónov eur. 

Realitný trh v posledných týždňoch zamrzol, tvrdí denník The Wall Street Journal. Od roku 2007 ceny nehnuteľností klesli o 30 percent. Kupujúci sa v neistých časoch z trhu stiahli a realitní makléri majú problémy ich presvedčiť. "Nikto nevie, čo bude ďalej, preto je (v tomto biznise) mala dôvera kupujúcich," povedal realitný maklér Dimitris Manoussakis. 

Kým predaj prudko klesá, záujem o prenájmy rastie. Týždenná renta vo vile stojí okolo piatich až šiestich tisíc eur.  

Nové návrhy takmer bez zmeny?

12:25 - Návrhy, ktoré sa dnes chystá predniesť nový grécky minister financií, sa príliš nelíšia od reformných plánov, ktoré Gréci odmietli v nedeľňajšom referende. S odkazom na informácie zo Sueddeutsche Zeitung to uviedla agentúra Reuters.

V návrhu je naďalej ponechaná zvýhodnená DPH pre niektoré grécke ostrovy a rovnako sa má ponechať 13-percentná DPH aj na reštauračné služby. Obe tieto návrhy v daňovej oblasti medzinárodní veritelia kritizovali.  

Tretí balík pomoci

12:20 Hlavná otázka dnešného summitu v Bruseli je možnosť tretieho balíka pomoci z trvalého eurovalu ESM. Už minulý týždeň premiér A. Tsipras požiadal veriteľov o nový úver vo výške takmer 30 miliárd eur. 

A key Q for today: Does #ESM Chair (@J_Dijsselbloem) task @EU_Commission to start new #Greece bailout assessment? pic.twitter.com/o464RBPsGV

— Peter Spiegel (@SpiegelPeter) July 7, 2015

Fakty o gréckom dlhu

 • Celkový dlh Grécka presahuje 320 miliárd eur
 • Najväčším veriteľom Grécka je Európsky fond finančnej stability (euroval EFSF), ktorému grécka vláda dlhuje zhruba 130,9 miliardy eur 
 • Jednotlivým štátom eurozóny Grécko dlhuje 53 miliárd eur, ďalších 27 miliárd eur dlhu má Grécko v Európskej centrálnej banke (ECB) a približne 20 miliárd v MMF.
 • Ďalších 89 miliárd eur tvorí objem núdzového programu financovania gréckych bánk (ELA) Európskou centrálnou bankou (ECB). Toto financovanie je pre grécke banky jedinú náhradou za odliv vkladov.
 • Z jednotlivých krajín sú najväčšími veriteľmi Grécka Nemecko (90 miliárd eur), Francúzsko (44 miliárd eur) a Taliansko (38 miliárd). Tieto sumy zahŕňajú pôžičky aj prostriedky z EFSF.
 • Ďalšími veriteľmi sú grécke a ďalšie zahraničné banky, súkromní investori a ďalšie.

Straty Nemecka

11:50 - Keď nemecká kancelárka Angela Merkelová hovorí o záchrane Grécka, musí počítať aj so stratami. Podľa mníchovského inštitútu Ifo požičal Berlín Grécku 88 miliárd eur, podľa ratingovej agentúry Standard & Poor až 90,6 miliárd eur.

Nie je to nič hrozné, tvrdí denník The Wall Street Journal. Nemecko má veľmi slušný rozpočtový základ (je dokonca v rozpočtovom prebytku) a bilaterálne pôžičky Grécku či pôžičky v rámci EFSF začnú byť splatné až po roku 2020. Straty môžu byť kompenzované klasickými rozpočtovými príjmami.

Vysvetlenie: V grafe je spomenutý aj Target 2. Ide o platobný systém v eurozóne, ktorý funguje na báze vedenia pohľadávok a záväzkov medzi centrálnymi bankami. Ak si grécky podnikateľ kúpi z Nemecka tovar, jeho banka pošle peniaze gréckej centrálnej banke, tá nemeckej centrálnej banke a tá zase banke nemeckého predajcu.

Všetko sa vedie formou elektronických zápisov a nejde o prenos v hotovosti napríklad z Grécka do Nemecka. Všetko funguje výborne, pokiaľ sa eurozóna nerozpadne. Vtedy musia krajiny doplatiť zvyšnú časť za Grécko. Podielovo by museli za Grécko doplatiť Nemci 29 miliárd eur, v prípade Slovenska ide o sumu okolo 1,3 miliardy eur. 

Kto je pracovitejší?

Nemecko má skvelú povesť pre svoju efektivitu a produktivitu práce. V pondelok Svetové ekonomické fórum oživilo štatistiky z roku 2013, podľa ktorých nemeckí pracovníci trávia najmenej času na pracovisku zo všetkých krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). 

Pokiaľ ide o členov Európskej únie, na druhom konci stupnice sa umiestnilo Grécko. Gréci ročne odpracujú o 700 hodín viac ako Nemci, kde sú však populárne čiastkové úväzky (part-time).

Who works the most hours - Greeks or Germans? http://t.co/Ck0LXkppPe #Greece #Germany #work pic.twitter.com/DV6q9FhdTL

— World Economic Forum (@wef) July 6, 2015

Gréci vykupujú potraviny

11:03 - Gréci v panike vykupujú základné potraviny v supermarketoch. Police v obchodoch, kde sa ryža, múka, cukor, sušené fazuľa a olej na varenie zívajú prázdnotou. 

Supermarkets in Greece selling out of vital food itemshttp://t.co/sThkCele3e via @MailOnline

— Chuck Plum (@ChuckUmeboshi) July 6, 2015

ECB dala odkaz, že súčasné úvery sú stropom

10:49 - Kľúčovou záležitosťou včerajšieho večera bolo rozhodnutie ECB o tom, či stopne úverové linky pre grécke banky. Európska banka včera večer ponechala objem úverov ELA nezmenený, no navýšila haircut pre grécke dlhopisy.

Čo to znamená? ECB neakceptuje celú hodnotu gréckych dlhopisov ako rizikových cenných papierov a dáva na ne haicut podľa svojho uváženia. Až doteraz bol na úrovni približne 50 percent. Včera ho ECB zvýšila na 55 percent.

"Tým v podstate spravila to, že grécke banky už nemajú žiadnu rezervu pre prípadné ďalšie zvýšenie ELA, keďže hodnota všetkých cenných papierov, voči ktorým ECB poskytuje núdzové úvery dosiahla práve 90 miliárd eur - toľko koľko má samotná ELA," povedal analytik Trim Broker Ronald Ižip.

Európska centrálna banka tak dala jasne gréckej vláde najavo, že nemajú počítať s ďalšími peniazmi od ECB, pokiaľ sa nezlepší solventnosť gréckej vlády. 

Kým Grécko škrtá, Británia alebo Taliansko ide s výdavkami nahor

10:30 - Zaujímavý graf poskytli analytici z banky The Royal Bank of Scotland, ktorí sa pozreli na úsporné opatrenia Grécka a porovnali ho so Španielsko, Talianskom a Britániou. Kým Gréci od krízového roku 2008 usporili vyše 20%, v prípade Britov a Talianov výdavky naopak vzrástli. 

#Greece austerity gauge. Greek government spending has fallen 20% since 2008. In UK and Italy it's up. #GreekCrisis pic.twitter.com/WMQBxxVFqq

— RBS Economics (@RBS_Economics) July 7, 2015

Diskusia o záchrane Grécka nesmie byť tabu

10:37 - Odchod Grécka z eurozóny nemožno riskovať, povedal v utorok francúzsky premiér Manuel Valls. Základy dohody o finančnej záchrane podľa neho existujú a diskusia o znížení dlhu by nemala byť tabu.

Podobne sa vyjadril aj luxemburský minister financií Pierre Gramegna, podľa ktorého by dlhová úľava pre Grécko mala ísť ruka v ruke s reformami.

Francúzsko je presvedčené, že takzvaný Grexit, teda odchod Grécka z eurozóny, nie je možné riskovať z ekonomických ani z politických dôvodov. "Vystúpenie Grécka z eurozóny by predstavovalo riziko pre svetový hospodársky rast a ekonomiku," povedal M. Vall v rozhlasovej stanici RTL. 

Grékom dochádzajú lieky

10:22 - "Odkážte Európe, že voláme SOS," hovorí pre televíziu BBC 66-ročná Flora a po lícach jej stekajú slzy. "Potrebujeme vedieť, či nám pomôžu, alebo nie. A tú odpoveď potrebujeme." Jej rodina už 44 rokov prevádzkuje lekáreň v prístavnej oblasti Pireus na západnom pobreží Atén. Flora netuší, či ju bude môcť otvoriť aj zajtra.

Zásoby liekov sa nebezpečne míňajú. Keď pacient príde so žiadosťou niekoľkých balení konkrétneho lieku, Flora môže objednať len dve. Vládne reštriktívne pravidlá povoľujú lekárňam mať len obmedzené množstvo zásob, vysvetľuje Flora. Denné dodávky liekov sa scvrkli na jednu igelitovú tašku. Zásuvky a vitríny lekárni ostáli prázdne.

Majitelia lekárni tvrdia, že za nedostatkom liekov v dodávateľskom reťazci môžu obavy zahraničných farmafiriem, ktoré sa obávajú lieky predávať do finančne nestabilného Grécka. Farmaceutickým firmám dlhujú štátna zdravotná poisťovňa a štátne nemocnice viac ako 1,1 miliardy eur, ktoré nezaplatili od decembra minulého roka.

Majiteľ ďalšie lekárne Antonios Tsalpaturos už začal obmedzovať množstvo liekov pre jednotlivých pacientov, aby zostalo pre všetkých. "Keď sa uzavreli banky, museli sme sa tomu prispôsobiť. Kontrolujeme množstvo vydávaných liekov," povedal stanici BBC.

Väčšina krajín je za odchod Grécka z eurozóny

10:17 - Grécky server ekathimerini.com s odvolaním sa na zdroje v Bruseli uviedol, že 16 z 18 krajín eurozóny je pre variant, aby Grécko opustilo spoločnú menu. Krajiny tak budú dôkladne zvažovať náklady každej dohody, ktorá by udržala Grécko v eurozóne.

Dve krajiny, ktoré stoja za záchranu Grécka, by mohli byť Taliani a Francúzi (prípadne Cyperčania).

Fidel Castro obdivuje odvahu Grékov

10:11 - Bývalý prezident Kuby Fidel Castro v pondelok povedal, že jeho krajina sa naučila veľa od Grékov a obdivuje ich vzdor proti Európskej únie. "Oni nás učili filozofiu, umenie a vedu, ktoré sme študovali na škole," povedal F. Castro vo vyhlásení na kubánskej televízii.

Podľa 88-ročného exprezidenta Grécko "bráni svoju identitu a kultúru proti vonkajšej agresii". Dodal, že ide o skvelé politické víťazstvo.  

Fidel Castro writes to PM Tsipras: Greek bravery "has won admiration across Latin America" #Greece #Cuba pic.twitter.com/WuzZXiPzKO

— Derek Gatopoulos (@dgatopoulos) July 6, 2015