16:44 Slovenské zdravotníctvo je krehké, a vláda by preto v súvislosti s koronavírusom mala pristúpiť k relatívne tvrdým opatreniam, myslí si Martin Barto. Je odborníkom na zdravotníctvo strany Sloboda a Solidarita a jeden z možných kandidátov na post ministra zdravotníctva. Pozrite si video.

16:42 Obyvatelia obce Kostolište, ale i Vysokej pri Morave, ktoré majú súvis s prvým prípadom nákazy nového koronavírusu, sa nemusia obávať radikálnych reštrikčných opatrení zo strany štátu, tvrdí P. Pellegrini. Muž, u ktorého bolo potvrdené infikovanie novým koronavírusom, je obyvateľ Kostolišťa pri Malackách, vo Vysokej pri Morave pracoval v menšej firme približne s 20 zamestnancami. „Dnes nie je identifikované, že by sme museli brať celú obec do karantény, obmedziť pohyb obyvateľov,“ povedal P. Pellegrini. V súčasnosti prebiehajú vyšetrenia manželky a syna infikovaného muža, ktorí s ním žijú v spoločnej domácnosti.

16:28 Tým, že sa ničí životné prostredie, sa dá predpokladať, že aj v budúcnosti sa budú objavovať rôzne vírusy či koronavírusy. Ľudia totiž častejšie prichádzajú do kontaktu so zvieratami a za svoje konanie môžu „zaplatiť“, uviedla Tatiana Betáková z Biomedicínskeho centra (BMC) SAV a Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. „Vírus u zvierat je a ak príde ku kontaktu, má vírus schopnosť, že sa za istých okolností dokáže adaptovať na nového hostiteľa,“ skonštatovala. Ide podľa nej o „bežnú, normálnu vec,“ ktorá sa stávala v minulosti, deje sa v súčasnosti a bude sa stávať aj v budúcnosti. Príkladom boli napríklad pandemické vírusy chrípky, SARS či ebola, ktorú sa darí držať na africkom kontinente pod kontrolou.

16:23 Na Bali sú hospitalizovaní dvaja Slováci s podozrením na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, upozornil P. Pellegrini.

16:05 Od pondelka budú zakázané lety do Talianska zo všetkých slovenských medzinárodných letísk. Rovnako zakázané budú aj návštevy pacientov vo všetkých slovenských nemocniciach, vyhlásil P. Pellegrini. Na slovenských letiskách budú naďalej preventívne merať ľuďom teplotu. Na hraniciach s Rakúskom bude od piatkového popoludnia a cez víkend informačná kampaň, vyhlásila zasa Denisa Saková.

15:35 Muž, u ktorého sa potvrdila prvá nákaza novým koronavírusom na Slovensku, je z okolia Malaciek. Vo svojom statuse na sociálnej sieti o tom informoval primátor okresného mesta Juraj Říha. Má ísť o obyvateľa Kostolišťa, obce vzdialenej necelé tri kilometre od okresného mesta.

13:49 Vedúca národného referenčného centra pre chrípku Edita Staroňová informovala, že v prípade podozrení na koronavírus bolo k piatku v rámci Slovenska preskúmaných 306 vzoriek s negatívnym výsledkom, jedna vzorka bola pozitívna.

Ide práve o infikovaného 52-ročného muža, ktorý sa podľa všetkého nakazil takzvaným sekundárnym prenosom od svojho syna, ktorý pred časom cestoval do Benátok.

ONLINE: Koronavírus je už aj na Slovensku. Nerabujme obchody, vyzýva Pellegrini

Premiér Peter Pellegrini, vedúca Národného referenčného centra (RFC) Edita Staroňová a hlavný hygienik SR Ján Mikas Zdroj: TASR

13:20 Mesto Bratislava deklaruje, že je spoločne s mestskými časťami i Bratislavským samosprávnym krajom pripravené na nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Všetky informácie o situácii v hlavnom meste vrátane odporúčaní a opatrení, ktoré sa doteraz vykonali, nájde verejnosť na webe www.zvladneme.to. 

Vedenie Bratislavy je v kontakte s odborníkmi, štátnymi a verejnými inštitúciami, najmä Úradom verejného zdravotníctva SR, ktorý je súčasťou krízového štábu zriadeného vládou SR v súvislosti s ochorením COVID-19.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) vykonáva dezinfekciu držadiel vo vozidlách nad rámec bežnej každodennej hygienickej údržby vozidiel. Zároveň magistrát vydal pokyn na dodatočnú kompletnú dezinfekciu všetkých vozidiel MHD.

Vodiči MHD budú na zastávkach automaticky otvárať všetky dvere, aby sa znižovala potreba kontaktu cestujúcich s povrchmi v hromadných dopravných prostriedkoch. Pri zastávkach na znamenie je naďalej nutné vyslať vodičovi znamenie.

ONLINE: Koronavírus je už aj na Slovensku. Nerabujme obchody, vyzýva Pellegrini

Zdroj: TASR

Regionálny úrad verejného zdravotníctva vydal podľa hovorcu Bratislavy Petra Bublu výzvu, aby všetky pobytové zariadenia sociálnych služieb najneskôr od piatka zabezpečili zákaz styku klientov s verejnosťou. Zariadenie môže v odôvodnených výnimočných prípadoch umožniť individuálnu návštevu osobám, ktoré nejavia známky ochorenia a sú vybavené rúškom.

Mesto prijalo preventívne opatrenia na ochranu verejnosti a zamestnancov magistrátu a ďalších mestských organizácií vrátane intenzívnejšieho čistenia a dezinfekcie pracovísk a priestorov pre styk s verejnosťou, obmedzenie používania klimatizačných zariadení a možnosti práce z domu v prípadoch, keď zamestnanec navštívil krajinu s potvrdeným výskytom ochorenia COVID-19.

„Za rovnako dôležité považujeme správať sa adekvátne k aktuálnej situácii a nepodliehať predčasnej panike, najmä v dôsledku neoverených informácií,“ upozornil P. Bubla.

13:18 Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) vyzýva všetky sestry a pôrodné asistentky na odbornú prípravu pre zdravotnícku starostlivosť v prípade podozrenia na nový koronavírus.

„Každá sestra a pôrodná asistentka musí prísne dodržiavať hygienické a epidemiologické normy a postupy zavedené v miestach pomoci,“ apeluje prezidentka komory Iveta Lazorová.

Prevencia je podľa SKSaPA dôležitou súčasťou zdravotnej starostlivosti a patrí medzi základné činnosti, na ktorých sa vo veľkej miere podieľajú práve sestry. „Medzi základné preventívne opatrenia patrí umývanie a dezinfekcia rúk pred a po každom kontakte s pacientom,“ prízvukuje I. Lazorová.

Personál a pacient musí byť podľa SKSaP chránený inviduálnymi ochrannými pomôckami, ako sú maska na tvár, ochranné okuliare, zástera alebo kombinéza a ochranné rukavice.

„Zamestnanci v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti pri priamom kontakte s pacientom alebo jeho okolím dodržujú zásadu „nič pod lakťom,“ pripomína komora.

Znamená to žiadne hodinky, prstene či náramky. Dodáva, že pred a po kontakte s pacientom si zdravotný personál musí vydezinfikovať ruky, a to aj v prípade, ak použil rukavice.

13:10 Každý občan SR dostane v piatok alebo v sobotu stručnú informáciu - SMS, na svoj telefón. Dôvodom je prvý potvrdený pacient na Slovensku s nákazou na nový koronavírus. Premiér P. Pellegrini uviedol, že štát urobí všetko preto, aby sa podarilo nákazu na Slovensku eliminovať.

ONLINE: Koronavírus je už aj na Slovensku. Nerabujme obchody, vyzýva Pellegrini

Premiér Peter Pellegrini a hlavný hygienik SR Ján Mikas Zdroj: TASR

12:24 Na paniku podľa premiéra aktuálne nie je dôvod a nie sú ani dôvody na „rabovanie“ obchodov.

Predseda vlády odporučil ľuďom, aby dodržiavali primeranú hygienu, umývali si často ruky, dodržiavali odstup od iných ľudí, upustili od vrúcnych privítaní a nechodili na podujatia s väčším počtom ľudí.

12:08 Nateraz ide o jedného pacienta, ktorý je od ostatných izolovaný. Ostatní pacienti v budove sú podľa premiéra v bezpečí.

Pacient má trvalý pobyt v meste v blízkosti Bratislavy. Premiér nevedel potvrdiť, či tento 52-ročný muž na uvedenom trvalom bydlisku aj reálne žije.

Momentálne sa podľa predsedu vlády robí anamnéza, kde sa pacient pohyboval, čo robil, s kým prichádzal do styku a či sa prípadne zúčastňovať hromadných verejných podujatí. Aj na základe toho sa na krízovom štábe určí ďalší postup.

12:04 Mimoriadne zasadnutie krízového štábu v súvislosti s potvrdeným prípadom nákazy novým koronavírusom sa uskutoční v piatok o 13.00 hod. na ministerstve vnútra. Premiér tiež uviedol aj to, že sa zakazujú návštevy v Univerzitnej nemocnici Bratislava, kde je pacient hospitalizovaný.

ONLINE: Koronavírus je už aj na Slovensku. Nerabujme obchody, vyzýva Pellegrini

Peter Pellegrini Zdroj: TASR

11:56 Pacient, ktorému ako prvému potvrdili na Slovensku nákazu na nový koronavírus, sa cíti už lepšie. Zdá sa, že je u neho priebeh ochorenia ľahší.

11:40 „Kým doteraz sme sa stretávali za účelom opatrení, dnes vás, žiaľ, musím informovať, že Slovensko má prvý prípad ochorenia,“ potvrdil premiér.

Pacient vo veku 52 rokov je hospitalizovaný na oddelení infektológie v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Podľa slov premiéra nakazený pacient nemá cestovateľskú anamnézu. Jeho syn však bol v Benátkach.

V najbližších dňoch sa bude zisťovať, s kým bol ešte pacient v kontakte.

Čo potrebujete vedieť o koronavíruse:

Ochorenie sa prejavuje najmä kašľom, dýchavičnosťou, horúčkou, zápalom pľúc, v prípade komplikácií môže skončiť úmrtím. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu je dva až 14 dní, priemerne šesť dní. Nový koronavírus sa prenáša z človeka na človeka.

Na vírusové ochorenie COVID-19 neúčinkujú antibiotiká. Overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje. Liečba je symptomatická. U ľudí infikovaných novým koronavírusom sa začala podporná liečba bežne dostupnými liekmi, ktorá zmierňuje príznaky infekcie, približuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Premiér ešte vo februári vyhlásil, že Slovensko je na nový koronavírus pripravené. Vo všetkých regiónoch fungujú nepretržite call centrá, poskytujúce informácie týkajúce sa situácie na Slovensku, ale i odporúčania pre osoby, ktoré sa vrátili, či sa chystajú do krajín, v ktorých sa nákaza potvrdila. Rovnako je k dispozícii emailová adresa novykoronavirus@uvzsr.sk.

Výskyt koronavírusu SARS-CoV-2 hlásili po prvý raz v decembri 2019 v čínskom meste Wu-chan, metropole provincie Chu-pej. Vo svete k dnešnému dňu zaznamenalo 98 171 prípadov nákazy novým koronavírusom, 3 385 ľudí zomrelo. V európskych krajinách bolo doteraz 5 544 potvrdených prípadov, zomrelo 159 ľudí. Najviac prípadov aj úmrtí hlási Taliansko.

Koronavírus je nebezpečný tým, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy. Dôležité je dodržiavania základných hygienických pravidiel. Pokiaľ ide o používanie rúšok a respirátorov, má to podľa ÚVZ SR význam u chorej osoby s respiračným ochorením alebo u zdravej osoby, ktorá sa zdržuje v blízkosti človeka s respiračným ochorením.