Dmytro Firtaš, ktorého FBI podozrieva z korupcie, má dobré kontakty na ruského prezidenta Vladimira Putina. Experti nevylučujú, že sa podieľal aj na vytváraní scenára na okupáciu Krymu. Na sankčnom zozname EÚ ani USA sa však Firtašovo meno neobjavilo.

Firtašovo stíhanie údajne nesúvisí so súčasnou krízou na Ukrajine. Podľa FBI americké úrady po oligarchovi pátrali v súvislosti s podozrením z úplatkárstva a zločineckého sprisahania.

Rakúsky denník Die Presse na svojom webe uviedol, že kaucia 125 miliónov eur je v Rakúsky historicky najvyššia. D. Firtaš hneď v deň zadržania (14. marca) nechal požadovanú sumu zaplatiť. Na prepustenie však musel týždeň počkať, pretože rakúsky kriminálny úrad preveroval pôvod peňazí.

Ruský oligarcha mal byť do USA vydaný kvôli svojim väzbám na jedného z bosov ruskej mafie Semjona Šnajdera-Mogileviča, ktorý žije v Moskve, napísala ukrajinská agentúra Unian. Americkí vyšetrovatelia Mogileviča podozrievajú z mnohých ťažkých zločinov. Jeho trestné stíhanie v Rusku sa skončilo bezvýsledne a Firtašovo meno sa podľa ruských advokátov v súdnych spisoch neobjavuje.

Ruský politológ Andrej Piontkovskij označil Firtaša za jedného z hlavných Putinových bankárov. Jeho zadržanie je priamym a zatiaľ jediným zásahom do Putinovho okolia. „Firtaš vie o Putinovi veľa, rovnako ako o ruskom štátnom plynárenskom monopole Gazprom. Ďalšími Putinovými bankármi sú oligarchovia Roman Abramovič a Gennadij Timčenko,“ uviedol A. Piontkovskij.

D. Firtaš je podľa ruských analytikov zasvätený do všetkých tajov Gazpromu, ktorý v Rusku ovláda politiku, ekonomiku, médiá i šport. „Výsluch Firtaša môže byť pre Kremeľ veľmi nepríjemný. Oligarcha vie veľa nielen o Putinovi, ale napríklad aj o  Julii Tymošenkovej,“ uviedla agentúra Unian.