Štátny príspevok pri hypotéke pre mladých sa poskytuje len na prvých päť rokov splácania úveru. Ak máte splatnosť hypotéky 20 rokov, od šiesteho roku už platíte vyššie úroky, ak sa vám medzitým sadzba nezvýši. Nárok na štátny príspevok zaniká, ak splatíte hypotekárny úver pred uplynutím štyroch rokov od poskytnutia hypotéky.
Banka vám štátnu bonifikáciu 3 percentá (2 percentá dotuje štát a 1 percento banka) prizná, ak váš priemerný mesačný zárobok za predchádzajúci rok bude 1171,30 eura v hrubom. Do konca septembra ešte platí hranica 1127,10 eura.
Hornú hranicu zárobku určuje zákon štyrikrát do roka. Ide o 1,3-násobok priemernej mzdy v hospodárstve. Keďže v druhom štvrťroku sa priemerná mzda na Slovensku zvýšila z 867 eur na 901 eur, musela sa zdvihnúť aj horná hranica na získanie zvýhodnenej hypotéky. Vychádza sa pritom z priemernej hrubej mesačnej mzdy žiadateľa za uplynulý kalendárny rok, jeho súčasný príjem môže byť aj vyšší.
Ak o hypotéku žiada dvojica, príjem banka posudzuje spoločne. Príjem dvojice môže byť maximálne 2342,60 eura. Výhodou je, že žiadatelia o hypotéku so štátnym príspevkom nemusia byť manželia.
Zákonom stanovené podmienky musia splniť obaja, pričom príjem sa posudzuje spoločne. Výhodné je požiadať o hypotéku vtedy, ak je žena na materskej alebo rodičovskej dovolenke
O hypotéku sa oplatí dvojici požiadať vtedy, keď je žena na materskej alebo rodičovskej dovolenke a nemá žiadny príjem. Vtedy môže partner zarábať až celú sumu určenú ako hranicu pre dvoch žiadateľov. Podstatné je, aby sa partneri zmestili do maxima pre dvojicu.
Ak mal žiadateľ príjem zo závislej činnosti, banke prinesie tlačivo potvrdené zamestnávateľom. V prípade, že pracoval u viacerých zamestnávateľov naraz, predložiť musí aj ročné zúčtovanie preddavkov na daň, prípadne daňové priznanie typu A. Od živnostníkov banky vyžadujú daňové priznanie typu B.
Banky sa predbiehajú
Štát pomôže dotovaním hypotéky pre mladých ľuďom od 18 do 35 rokov. Rozhoduje pritom vek ku dňu podania žiadosti. Dotáciu k úrokovej sadzbe je však možné získať najviac na sumu 50 000 eur a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 percentám z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Ak požiadate o vyššiu hypotéku, časť úveru nad niektorú z týchto hraníc sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou.
„Po splnení podmienok potrebných pre poskytnutie hypotéky pre mladých poskytujeme aj naďalej každému klientovi úrok 0,0 percenta p.a. (po zohľadnení príspevku vo výške 3 percent od štátu a banky). Príspevok vo výške 1 percento, o ktorý znižujeme úrokovú sadzbu, pritom poskytujeme na celú výšku úveru, teda aj nad zákonom stanovenú sumu 50 000 eur,“ informovala v tejto súvislosti Daniela Kopecká z Prima banky Slovensko. Žiadatelia o zvýhodnenú hypotéku tento benefit podľa jej slov využívajú.
Úrokové zvýhodnenie platí počas piatich rokov od poskytnutia hypotéky. Fixácia úrokovej sadzby zabezpečí klientom nemenný úrok, a teda aj výšku splátky na dohodnuté obdobie - napríklad na 1, 3 či 5 rokov. Prima banka Slovensko ponúka Hypotéku pre mladých len s jednou fixáciou - na 5 rokov.
V Slovenskej sporiteľni sa pohybuje úroková sadzba už od 1,45 percenta p. a. s fixáciou na 1 rok, bez zmeny výšky splátky na dlhšie obdobie aké si vyberiete (1, 3, alebo 5 rokov).
Úrokové sadzby sa v súčasnosti nachádzajú na historických minimách, takže už nie je veľký priestor na ich pokles. Preto sa oplatí fixovať si úrokovú sadzbu na obdobie dlhšie ako jeden rok.
Dĺžka čakania na odsúhlasenie žiadosti o hypotéku je v bankách rozdielna. Napríklad v Prima banke Slovensko žiadosť posúdia do 48 hodín a hypotéku tu môžete čerpať už na základe návrhu na vklad záložného práva, čo znamená, že nie je potrebné čakať, kým prebehne zápis na katastri nehnuteľnosti.
V ČSOB zase môžete získať hypotéku pre mladých aj bez poplatku za poskytnutie a úveru a kataster tu vybavia za vás. Klientom banka sľubuje schválenie úveru aj v priebehu dňa. Výhodou je tiež možnosť mimoriadnych splátok bez poplatku. Mimoriadne splátky môžete urobiť bezplatne aj vo VÚB.
V Slovenskej sporiteľni za vás vybavia a zaplatia znalecký posudok a aj vklad záložného práva do katastra.
V Tatra banke môžete získať úver s úrokovou sadzbou už od 0,05 percenta ročne pri 3-ročnej fixácii a so 100-percentnou zľavou z poplatku za úver.
Aj úver so štátnym príspevkom sa dá refinancovať, avšak štátny príspevok si klient preniesť nemôže. Hypotéku pre mladých so štátnym príspevkom nie je možné použiť na vyplatenie iných úverov. Zároveň nie je možné ani to, aby ste mali štátny príspevok na dvoch hypotékach súčasne.
Kedy vám hypotéku zamietnu
Banka vám môže žiadosť o hypotéku zamietnuť v prípade, ak nespĺňate podmienky určené zákonom. Zamietnutie žiadosti môže byť aj z dôvodu príliš nízkeho príjmu alebo vtedy, ak máte negatívny záznam v úverovom registri. Potvrdzuje to aj D. Kopecká z Prima banky Slovensko.
„Najčastejším dôvodom zamietnutia žiadosti býva negatívny záznam žiadateľa v úverovom registri, stretávame sa však aj s tým, že Sociálna poisťovňa nepotvrdí deklarovanú výšku príjmu žiadateľa a rovnako aj so situáciou, kedy výška príjmu žiadateľa nepostačuje na splácanie požadovanej výšky úveru.“