Holandský premiér Mark Rutte povedal, že je nevyhnutné, aby sa Európa postavila ruskej agresii, pričom uviedol, že región musí urobiť „všetko, čo môže, aby sme pomohli Ukrajincom“. „Ak agresor nebude vyzvaný a bude sa môcť venovať svojej agresii, na Ukrajine to neskončí. Celý Západ je ohrozený,“ povedal M. Rutte pre CNBC, keď na Svetovom ekonomickom fóre v Davose diskutoval o reakcii Európy na vojnu na Ukrajine.

V diskusii so Steveom Sedgwickom z CNBC sa odvolával na Mníchovskú dohodu z roku 1938, kedy sa spojenecké sily dohodli, že Československo odovzdá svoje pohraničné oblasti nacistickému Nemecku. „Ľudia majú pocit, že ide o hodnoty, že nemôžeme akceptovať inváziu jednej krajiny do inej krajiny... Ide ale aj o našu kolektívnu bezpečnosť,“ dodal.

Citlivá otázka tankov

M. Rutte tiež povedal, že Európa musí urobiť viac, aby pomohla Ukrajine, ale že otázka vyslania tankov je „citlivým rozhodnutím“. „Súhlasím, že existuje argument poslať [tanky] na Ukrajinu. Existuje tiež argument, aby sme prijali rozhodnutie v spojení s ostatnými, vrátane našich priateľov v USA,“ povedal a dodal, že je „pomerne optimistický“, že situácia „by sa mohla upokojiť“.

„Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme pomohli Ukrajincom,“ povedal M. Rutte. Ukrajina opakovane žiadala svojich západných spojencov, aby jej poskytli tanky na pomoc v boji proti Rusku, čo vyvolalo napätie medzi európskymi krajinami, pričom niektorí sa obávajú, že poskytnutie zbraní by mohlo Moskvu ešte viac vyprovokovať.

Vypracovali dohodu

„Chápem to tak, že dohoda bola v podstate vypracovaná,“ povedal pre CNBC John E. Herbst, hlavný riaditeľ Eurázijského centra Atlantickej rady a bývalý veľvyslanec USA na Ukrajine.

„Vieme, že zaostávajúcim v tomto bolo Nemecko a zdá sa, že Nemci teraz presadzujú, aby ostatné krajiny, ktoré majú tanky Leopard, ich poslali na Ukrajinu – o tom som presvedčený. Myslím si, je to vysoko pravdepodobné, ale nie som si taký istý, uvidíme, že aj Nemecko pošle nejakých Leopardov,“ povedal.

Pri otázke na príspevky Nemecka, M. Rutte povedal, že krajina vždy „robila všetko, čo bolo potrebné urobiť“, aby pomohla Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

WA 31 Nižnij Tagil - Bývalý ruský prezident a podpredseda Rady bezpečnosti Dmitrij Medvedev (druhý zľava) počas navštevy špičkovej ruskej továrne na výrobu tankov v meste Nižnij Tagil na Urale v pondelok 24. októbra 2022. FOTO TASR/AP 

Deputy Chairman of the Russian Security Council Dmitry Medvedev, second left, accompanied by Russian Presidential Envoy to Ural Federal District Vladimir Yakushev, left, visits the Uralvagonzavod factory in Nizhny Tagil in Nizhny Tagil, Russia, Monday, Oct. 24, 2
Neprehliadnite

Obchodný model obranného priemyslu zmenila vojna. Zbrane sa kupujú ako v supermarkete