Vojna Ruska proti Ukrajine, vlečúca sa pandémia ochorenia covid-19 a škody spôsobené zmenou klímy zhoršujú situáciu najchudobnejších ľudí na svete. Upozornila na to v pondelok Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). TASR o tom informuje na základe správy AP.

Počet nestabilných štátov, území a lokalít sa zvýšil

Podľa organizácie so sídlom v Paríži 60 štátov, území a lokalít spadlo minulý rok do kategórie „nestabilných". To znamená, že boli vystavené ekonomickým, environmentálnym, sociálnym a politickým rizikám, ktoré neboli schopné absorbovať. A to bolo ešte predtým, než Rusko napadlo Ukrajinu a zintenzívnilo ich problémy.

Počet nestabilných miest, ktorý OECD zverejnila v pondelok, je najväčší od začiatku vydávania správ o stave nestability v roku 2015.

Éra viacerých kríz, šokov a neistôt

Týchto 60 nestabilných štátov, území a lokalít predstavuje 24 percent svetovej populácie a väčšina z nich je tiež tzv. svetovými ohniskami hladu. Sú tiež domovom 95 percent z rekordných 274 miliónov ľudí, ktorí podľa odhadov OSN potrebujú humanitárnu pomoc.

„Nachádzame sa v ére definovanej viacerými krízami, šokmi a neistotou," uviedla OECD.

Len jeden z troch ľudí na nestabilných miestach dostal vakcínu proti ochoreniu covid-19 v porovnaní s tromi zo štyroch v relatívne bohatých 38 členských krajinách OECD.

Organizácia poznamenala, že 60 nestabilných štátov má na svedomí len 4 percentá globálnych emisií, ale „pociťujú nápor prírodných katastrof súvisiacich s klímou".

Zoznam nestabilných štátov

OECD uviedla tiež, že piatimi najkrehkejšími krajinami v minulom roku boli Somálsko, Južný Sudán, Afganistan, Jemen a Stredoafrická republika. A tri krajiny – Benin, Východný Timor a Turkménsko, boli v minulom roku pridané do zoznamu nestabilných štátov, z ktorého nebola odstránená žiadna krajina.

Ďalšie dôležité správy

Electricity meter
Neprehliadnite

Viac ako milión Slovákov spadne do energetickej chudoby. V hre sú výhrevne, ktoré ich prichýlia