V rozhovore sa dočítate aj:

- či súťaživosť medzi žiakmi na školách prospieva ich vzdelaniu

- čo Slovákov ovplyvňuje pri výbere finančných produktov

- pred akými logickými prešľapmi by nás matematika mohla zachrániť

Prečo ste prešli z finančne atraktívneho sektora do neziskovky, ktorej členovia sa na dobrovoľnej báze venujú vzdelávaniu detí a tínedžerov?

Od jedenástich rokov som chodil ako dieťa do P-matu na tábory a keďže sa mi tam šialene páčilo, ďalších osem rokov som robil dobrovoľníka. Potom som odišiel do biznisu, ale po čase som si uvedomil, že ma to nenapĺňa a väčší zmysel mi dáva realizovať sa vo vzdelávaní. Premýšľal som nad založením súkromnej školy, potom mi kamaráti dali vedieť, že doterajší riaditeľ P-matu odchádza. Predstavil som správnej rade svoj projekt a víziu ďalšieho fungovania organizácie a vybrali ma.

Pôsobí matematika na deti stále odstrašujúco?

Nielen na deti. Väčšina ľudí vníma matematiku ako niečo odtrhnuté od reality, cudzie. Už tie pojmy – logaritmy, integrály, derivácie znejú strašne. No pre mňa je matematika svet, ktorý učí kriticky rozmýšľať.

Má jasné pravidlá a nie je tam priestor na diskusiu typu „ja mám nejaký názor, ty máš iný a vybavené“. V matematike je 2+2 vždy 4. Matematika ma učí hľadať fakty, vyhodnocovať ich a podľa toho sa v živote rozhodovať.

Takže keď niekto začne šíriť správu o príleve 10-tisíc imigrantov, viem si pozrieť dáta, porovnať ich a zamyslieť sa nad tým, či je to hoax. Matematika nie je o tom, kto rýchlejšie počíta a kto pozná viac matematických nástrojov a vzorcov, nie je to sada vedomostí, ale spôsob rozmýšľania.

Odišiel z biznisu učiť deti. Šéf neziskovky vysvetľuje prečo je matematika pre žiakov strašiak

Matematiku aj fyziku je možné učiť tak, aby nebola pre žiakov strašiak Zdroj: P-mat

S akým vzťahom k matematike k vám chodia deti zo škôl?

Majú podobné predsudky ako ich rodičia. Pravidelne sa mi stáva, že rodičia doma deťom povedia: „Matematika je ťažký predmet, ani mňa nebavila, tak si nič nerob z toho, že tomu nerozumieš a nosíš dvojky a trojky.“

Čím to je?

Spôsobom výučby. Bežne sa v škole deje to, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa