Platy lekárov a sestier rastú v susedných krajinách rýchlejšie, Slovensku tak hrozí ďalší odliv kľúčového personálu. Upozorňuje na to Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZASS).

Zväz podotkol, že už v januári adresoval výzvu vláde, aby do sektora presunula finančné prostriedky, ktoré zastavila za štvrtý štvrťrok 2021. ,,Žiaľ, doteraz sa tak nestalo a aj rozpočet na rok 2022 je podľa nášho názoru nedostatočný a poukazovali sme na to už pri jeho prerokovaní v októbri 2021," skonštatoval predseda SOZZASS Anton Szalay.

Zdravotnícki odborári upozornili, že síce sa mzdy zdravotníkov každoročne zvyšujú vďaka valorizačnému mechanizmu a narástli aj v súvislosti s pandémiou, nestačí to. ,,Aj keď všetky tieto veci môžeme hodnotiť pozitívne, negatívom je to, že oveľa razantnejšie postupujú pri stabilizácii zdravotníkov v okolitých krajinách. V Česku, Maďarsku, ale aj Poľsku budú postupne dosť dramaticky upravovať platy," vysvetlil Szalay.

Poukázali napríklad na to, že v súčasnosti je hrubý plat neatestovaného lekára v nemocnici 1,25-násobku priemernej mzdy na Slovensku a u atestovaného je to 2,3-násobku. ,,Na porovnanie, v Maďarsku zarobí atestovaný lekár 3,1-násobku priemernej mzdy," uviedli odborári.

Ďalšie dôležité správy


pôvodný súbor:0018 Vseobecna zdravotna poistovna.jpg
Neprehliadnite

Ambulancie sa dohodli na pokračovaní zmluvného vzťahu s VšZP