Očkovanie proti chrípke a pneumokokom by mohlo predĺžiť život v starobe. Výskumy z posledných 15 rokov ukázali, že u očkovaných sa znížilo riziko Alzheimerovej choroby, mozgovej mŕtvice či infarktov. Novinárom to vo štvrtok v Prahe povedali šéfka Medzinárodnej federácie pre starnutie (IFA) Jane Barrattová a šéf Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb (APSS) Jiří Horecký, ktorý teraz predsedá svetovej asociácii pre starnutie Global Ageing Network (GAN). Podľa Horeckého je v Česku zaočkovaných asi 27 percent ľudí nad 65 rokov, zaočkovanosť je tak pod priemerom krajín EÚ. Očkovanie má od septembra podporiť informačná kampaň.

Zníženie výskytu civilizačných ochorení

„Okrem toho, že očkovanie proti chrípke a pneumokokovým infekciám výrazne znižuje riziko vzniku či závažnosť priebehu týchto ochorení, tak dochádza aj k zníženiu výskytu civilizačných ochorení - o 30 až 40 percent pri Alzheimerovej chorobe, o 22 percent pri cievnych mozgových príhodách a o 17 percent pri infarktoch. Ide o relatívne nové informácie, o ktorých ľudia nevedia, pretože ešte nie sú rozšírené,“ uviedol Horecký.

Horecký sa odvoláva na výskumy z posledných 15 rokov o výsledkoch očkovania v súvislosti s výskytom civilizačných chorôb. Zoznam štúdií predložili IFA a GAN na tlačovej konferencii. Výskumníci porovnávali výsledky státisícov očkovaných a neočkovaných pacientov s rôznymi ochoreniami.

Podstatné je predlžovanie života v zdraví

Život v Česku sa postupne predlžuje. Stále je ale kratší ako v západných krajinách. Podľa predbežných údajov štatistikov vlani priemerná doba dožitia u mužov dosahovala 76,1 roka a u žien 81,9 roka.

Podľa Barrattovej je podstatné predlžovanie života v zdraví. Zástupcovia GAN a IFA sú presvedčení o tom, že k tomu môžu druhotne prispieť práve vakcíny proti chrípke a pneumokokom. Podľa cieľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by očkovanie malo chrániť 75 percent ľudí nad 65 rokov, spresnil Horecký. „Ak posilníme prevenciu a udržíme ľudí dlhšie zdravých, percento výdavkov HDP na dlhodobú starostlivosť bude nižšie,“ podotkla Barrattová.

Jesenná kampaň

Experti si myslia, že informácie o znížení rizika vzniku civilizačných chorôb môžu zmierniť neochotu či váhanie nechať sa očkovať. Prispieť k tomu má kampaň, ktorú by APSS mala začať 1. septembra. Cieliť chce na 60-tisíc obyvateľov seniorských domovov, 100-tisíc klientov terénnych služieb a 50-tisíc zamestnancov, ktorí poskytujú starostlivosť. Podľa Horeckého organizátori nebudú nikoho presviedčať či nútiť, aby sa nechal očkovať. Zamerať sa chcú práve na informovanie o nových poznatkoch.

Ďalšie dôležité správy

Občania Slovenska už môžu žiadať a používať digitálne COVID preukazy Európskej únie (EÚ). Ľudia si o ne môžu požiadať cez internet a uložiť ich do štátnej aplikácie GreenPass vydanej spoločnosťou Slovensko IT. Pomocou mobilnej aplikácie GreenPass sa dá aplikácia stiahnuť na Google Play (Android) alebo App Store (iPhon).  V Bratislave 30. júna 2021. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Platnosť digitálnych covid preukazov s posilňujúcou dávkou je neobmedzená