Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) musí využiť svoj potenciál a dostupné nástroje na upokojenie situácie v Bielorusku, ktorá je v rozpore s hodnotami organizácie. Vyjadril sa tak vo štvrtok šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok na 27. virtuálnom zasadnutí Ministerskej rady OBSE.

TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. ,,Politická, občianska a ľudskoprávna situácia v Bielorusku je v príkrom rozpore s princípmi OBSE," vyjadril sa Korčok. Organizácia sa podľa neho musí okrem stabilizovania pomerov v Bielorusku snažiť aj o "umožnenie politického sebaurčenia (tamojších) občanov".

Pokračujúce protesty proti Lukašenkovi v Minsku
Neprehliadnite

Lukašenko sa vyhráža likvidáciou súkromných firiem. Protesty v Minsku pokračujú

OBSE čelí podľa Korčoka okrem konfliktu v Bielorusku výzvam aj v súvislosti so situáciou na Ukrajine, či na spornom území Náhorného Karabachu. Šéf rezortu diplomacie vyzdvihol úlohu OBSE na stabilizácii konfliktu na Ukrajine a zároveň vyzval na rešpektovanie suverenity a územnej celistvosti krajiny, vrátane Krymu. V rámci sporu v Náhornom Karabachu ocenil nedávne podpísanie dohody o prímerí medzi azerbajdžanskou armádou a arménskymi separatistami. Pripomenul však potrebu vyriešenia otázky budúcej organizácie a riadenia územia Karabachu. Predsedníctva tohtoročného zasadnutia Ministerskej rady OBSE, ktoré sa koná v dňoch 3.- 4. decembra, sa zhostilo Albánsko. Z dôvodu pandémie koronavírusu sa zasadnutie šéfov diplomacií 57 členských štátov historicky po prvý raz odohráva vo virtuálnej podobe.