Výdavky na obranu boli v predchádzajúcich rokoch často príčinou ostrých sporov medzi spojencami z NATO. Od vypuknutia vojny na Ukrajine síce výdavky jednotlivých krajín vzrástli, no obranná kapacita Európy i tak zostáva v žalostnom stave. Na kontinent doľahli dôsledky desaťročia nedostatočných branno-bezpečnostných investícií: chýbajú továrne, zásoby zbraní a munície sú nízke, úroveň pripravenosti personálu je slabá. Od novembra 2022 doteraz poskytol Západ na front zbrane a vybavenie v hodnote najmenej 30 miliárd eur.

V čase, keď invázia Vladimíra Putina vstupuje do druhého roka, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že spotreba munície na Ukrajine je „mnohonásobne vyššia“ ako súčasná výroba jej spojencov. Zásoby sa však stenčujú na oboch stranách vojenského konfliktu, aj keď ruskí vojaci zvyčajne vystrieľajú približne dvakrát toľko nábojov ako ukrajinské sily. V priemerný deň sa minie až 30-tisíc nábojov. To je viac ako 200-tisíc týždenne a takmer milión mesačne.

Ukrajinská armáda sa spolieha na továrne v Európe, USA a Kanade. Americká armáda sľúbila, že do tejto jari sa jej produkcia 155 mm nábojov, ktoré sú štandardom pre delostrelectvo NATO, zvýši zo 14- na 20-tisíc za mesiac. V januári uviedla, že investuje dve miliardy dolárov do niekoľkých závodov na výrobu munície po celých USA, keďže jej cieľom je dosiahnuť mesačnú výrobnú kapacitu 90-tisíc nábojov už v budúcom roku.

Nemecká spoločnosť Rheinmetall investuje viac ako 10 miliónov eur do novej výrobnej linky neďaleko Hamburgu na výrobu streliva pre protilietadlové delá Gepard, ktoré Berlín dodal Ukrajine. Svojím dielom chce prispieť aj ZVS Holding na Slovensku, ktorý ubezpečuje, že do budúceho roka päťnásobne zvýši ročnú produkciu 155 mm nábojov na 100-tisíc kusov. Aj Francúzsko a Austrália sa spojili, aby vyrobili bližšie nešpecifikované množstvo týchto nábojov. Vojnová mašina by však potrebovala stále viac.

Kríza granátov

Niektorí analytici podľa Bloombergu tvrdia, že konflikt ukazuje nepríjemné paralely s prvou svetovou vojnou, keď sa vojaci usadili v opevnených pozíciách a vystrelili nespočetné množstvo nábojov v nádeji, že prelomia patovú situáciu. Ako sa konflikt vliekol, obe strany trpeli nedostatkom delostreleckých granátov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa